Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yasağın vatandaşı mağdur etmemesi talimatı verdi, cam filmine ceza uygulaması donduruldu. Haftalardır süren teknik çalışmalar tamamlandı.


ÖN YASAK, ARKA SERBEST


Yeni yönetmelikle güvenlik güçlerinin görüntü alabileceği, görüntülemesine engel olmayacağı çerçevede limitli kriter getiriliyor.

Buna göre, ön cam filmi tamamen yasak, arka cam filmi ise serbest olacak. Serbest olan kısımlarda ışık geçirgenliğinin en az yüzde 70 olması istenecek:

“Araçların ön camına hiçbir şekilde cam filmi uygulaması yapılamaz. Sürücünün 180 derece ön görüş alanı içerisinde sağ ve solunda kalan yan camlara cam filmi ile birlikte camın toplam ışık geçirgenliğinin en az yüzde 70 olması şartıyla cam film uygulanabilir.”

Öte yandan Bilim Sanayi ve Teknoli Bakanlığı da konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın geçen hafta gerçekleştirdiği toplantıda cam filmlerine ilişkin kararlar alındı. Buna göre araçların ön camına ışık geçirgenliğinin en az yüzde 70 olması şartıyla cam film uygulanabilecek. Toplantıda cam filmi tartışmalarına nokta konuldu. Toplantıda Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 14. maddesinde yapılması düşünülen değişiklikler tasarı haline getirildi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’na iletilen tasarıda, “Araçların ön camına hiçbir şekilde cam filmi uygulaması yapılamaz. Sürücünün 180 derece ön görüş alanı içerisinde sağ ve solunda kalan yan camlara cam filmi ile birlikte camın toplam ışık geçirgenliğinin en az yüzde 70 olması şartıyla cam film uygulanabilir” denildi.

Elde edilen bilgilere göre, tasarıda sürücülerin arkasında kalan camlara film uygulanabileceği kaydedilirken, uygulanan filmle beraber camın ışık geçirgenliğinin yüzde 70’in altında olabileceği ifade edildi. Yolcu taşıma araçlarında acil çıkış camlarına film uygulanamayacağı belirtildi.