Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası gece yarısından sonra motorine 6 kuruş zam geleceğini belirtti. Benzinde fiyat değişikliği beklenmediği ifade edildi.

7 KURUŞLUK ZAM DÜN OLMUŞTU

Dün, benzinin litre fiyatına 9 kuruş, motorinin litre fiyatına 7 kuruş zam uygulanmıştı.

Uygulanan zamın ardından motorinin litre fiyatı ise Ankara'da 4,66 liraya, İstanbul'da 4,61 liraya, İzmir'de 4,65 liraya yükselecek.
Uluslararası piyasalarda çok yaygın olarak kullanılan Brent türü petrolün fiyatı ise son günlerde 15 haftanın en yüksek rakamlarını gördü. Dolarda yaşanan düşüşe karşılık petroldeki yükselme pompaya zam olarak uygulandı.

KÜRESEL PETROL TALEBİ YÜKSELİYOR

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) günlük petrol üretimi önceki aya göre Temmuz ayında 173 bin varil kadar artarak 32 milyon 870 bin varile kadar ulaştı.

OPEC tarafından yayınlanan ‘Petrol Piyasası Raporu’na bakılırsa, Temmuz ayında küresel petrol ihtiyacı bir önceki aya nazaran günlük 170 bin varillik bir artış göstererek 97 milyon 300 bin varile yükseldi.

OPEC'in verilerinden tahmin yürüterek, önümüzdeki sene küresel petrol arzı bu seneye nazaran 1 milyon 280 bin varil yükselme göstererek günlük 97 milyon 770 bin varile kadar yükselecek.