Araç Sahibi Dikkat; İşte İl İl Trafik Sigortası Fiyatları

Trafik sigortasında araçların sigorta primi 7 ayrı basamakta planlanıyor. İlk defa otomobil veya başka bir araç alıp sigorta yaptıran sürücü 4'üncü basamak sayılıyor.

Trafik sigortasında araçların sigorta primi 7 ayrı basamakta planlanıyor. İlk defa otomobil veya başka bir araç alıp sigorta yaptıran sürücü 4'üncü basamak sayılıyor. Sürücü olası bir kaza yaparsa 1'inci basamağa doğru; eğer kaza yapmaz ise 7'nci basamağa doğru çıkıyor. 7'nci basamak 3 sene  arka arkaya kaza yapmayan iyi sürücüleri içeriyor.

Elde edilen bilgilere göre, trafik sigortası primlerini Nisan 2017 yılında tavan konulmuştu. Buna göre kaza yapma risklerine göre şehirler gruplandı ve tavan fiyatlar buna göre hesaplandı. Tabii ki kaza ihtimali fazla olan büyükşehirler en pahalı, Hakkari gibi küçük şehirler ise tarife bakımından daha ucuz olan alt segmentte bulunuyor. Yeni düzenlemeye göre ülke çapında İzmir, Yalova, Erzurum ve Kayseri baz alındı; yani ortalama kabul edildi ve bu şehirler için tavan fiyat iyi sürücülerde (otomobilde) 444 lira oldu. O günden sonra önce ayda yüzde 1, sonrasında yüzde 1,5 yükselme gerçekleştirildi. Bir kez de yüzde 5'lik bir fiyat artışına gidildi. Şimdi bu illerde iyi sürücüler 615 lira oldu.

KÖTÜ SÜRÜCÜYE 2 BİN 137 LİRA

İstanbul'da iyi sürücülerin sigorta tavanı (otomobilde) 470 liraya olarak belirlenmişti; enflasyon zamları ile fiyat 652 liraya çıktı. Ülke çapında trafik sigortasında en pahalı il olan İstanbul'da 3 sene arka arkaya kaza yapan veya hasar yapan sürücülerin primi ise 2 bin 965 liraya çıktı. Başkent Ankara'da7'inci basamak 634, birinci basamak ise 2 bin 881 lira. İzmir'de kazasız aracın sigortası 615, çok kaza yapan otomobilin sigortası ise 2 bin 797 lira.

EN PAHALI OTOBÜSTE FİYAT 18 BİN 397 LİRA

Yurt genelinde en pahalı sigorta 31 kişi üstü otobüslere yapılıyor. Burada büyükşehirlerde tavan fiyat 18 bin 397 lira. En ucuz otomobil sigortası Hakkari gibi küçük şehirlerde 585 lira kadar. Bu şehirlerde çok kaza yapan araçların sigortası 2 bin 126 lira. Trafik sigortası yeni tavanlarına göre sisteme yeni girenler İstanbul'da 1.186 lira ödeyecek. İstanbul, Türkiye çağında ortalama kabul edilen İzmir, Yalova, Erzurum ve Kayseri'den Kocaeli, Ankara ve Bursa yüzde 3, İstanbul ise yüzde 6 daha pahalı il.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR