Ağustos 2014'te 734 milyar dolar ile rekor seviyede yer alan Suudi Arabistan dışarıdaki rezervleri, sebebi bilinmeyen bir şekilde gerilemeye devam ediyor. 2016 senesinin sonunda 529 milyar dolara kadar gerilemenin ardından rezervler, nisan ayı itibari ile 493 milyar dolarla 2011 senesinden bu tarafa en düşük seviyeye düştü.

Harcamalarda kısılma politikaları ve petrol kısıtları ile beraber ücretlerde görülen artma, bu senenin ilk çeyreğinde 36 milyar dolarlık azalmaya engel olamadı.

Suudi Arabistan'ın net dış varlığı Nisan ayı itibariyle krallığın ilk dünya İslami tahvil satışından 9 milyar dolar kazanç elde etmesinin ardından bile, 2011 senesinden bu tarafa 500 milyar doların gerisine yani 493 milyar dolara kadar indi.

EKONOMİ YAZARLARININ BİLE ÇÖZEMEDİĞİ BİR OLAY

Suudi Arabistan'ın dışa dönük varlıklarındaki gerilemesi ile ilgili değerlendirmede bulunan Kahire merkezli EFG Hermes ekonomi yazarı Mohamed Abu Basha, "Şu anda bildirilen büyüklüğünde bir gerilemenin arkasında geniş bir etken bulamadım, özellikle de satışları ele alırsak hiç bulamadım." diye konuştu.

Bazı raportörler, gerilemenin Suudi Arabistan'ın Yemen'deki askeri müdahaleye giden harcamaların bu duruma kaynaklık ettiğini iddia etse bile genel düşünce açıklanabilir bir durum olmadığı yönünde.