Ankara ile İzmir arasında bulunan tren yolculuğu 14 saatten 3.5 saate düşürecek olan ve temeli 2012 senesinde atılan İzmir - Ankara Yüksek Hızlı Tren projesi çalışmaları sürüyor.

PROJE 2019’DA SON BULACAK

İzmir - Ankara Yüksek Hızlı Tren projesinin kapsamında gelinen nokta ile alakalı bilgi aktaran AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, "İzmir-Ankara mevcut demiryolu 824 kilometre olup, seyahat süresi ise yaklaşık 14 saattir. Bu projeyle, iki şehir arası mesafe 624 kilometre ve seyahat süresi 3 saat 30 dakikaya düşürülecek. İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı bir yandan ulaşım bir yandan konfor ve güvenliği artırılan, diğer yandan da seyahat alışkanlıkları ciddi biçimde dönüştürüyor. Ekonomiye önemli katkılar sağlayacak projeyle birlikte, yüksek hızlı tren, otoyol ve bölünmüş yollarla İzmir'imizin çok daha büyümüş hale gelmesi bitmiş olacak. Bu tarihi projenin, 2019 yılı sonunda bitirilmesi tasarlanıyor." söyledi.

4.9 MİLYAR TL’YE MAL OLACAK

İzmir'i ve güzergahta ki Manisa, Uşak ve Afyonkarahisar'ı Ankara'ya bağlanan projenin batı doğu aksında çok önemli olan bir demiryolu koridorunun oluşturulduğunu belirterek AK Partili Kaya, projenin toplam yatırım maliyeti 4.9 milyar TL’ye ulaşmasının beklendiğini sözlerini söyledi.