Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi’nin Tahsisatlar Komitesi iktidar tarafı ile 639 milyar dolar olarak istekte bulunduğu Savunma Bakanlığı’nın 2018 mali sene ekonomisinin 658 milyar dolara çıkartarak Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nun masasında onaylanması için sunduğu belirlendi.

73.9 MİLYAR DOLAR ARTIRILDI

Tahsisatlar Komitesi'nin değişimler yaparak Genel Kurula ilettiği 2018 ekonomik senesi savunma bütçesinin kanun tasarısı ve temel harcamalar 574.5 milyar dolardan 584.2 milyar dolara çıkarıldı, Deniz Aşırı Muhtemel Operasyonlar Fonu da 64.6 milyar dolardan 73.9 milyar dolara artırıldı.

ASKER VE SİLAH TALEBİNDE BULUNDU

Konu ile alakalı açıklamalarda bulunan Komite Başkanı Cumhuriyetçi Rodney Frelinghuysen, sözü edilen tasarılarda Amerikan askerlerinin daha fazla silaha ve askere talep etmesi ile karşılamaya yöneldi değişimler yapıldığını ifade etti.

Rodney Frelinghuysen, "Şu anda askerlerimizi tekrar inşa ederek ve devletimizi koruma yeridir. Bu kanun tasarısı ile ordumuzun işlerini yapmaları ve uluslararası istikrarı sağlaması amacıyla gereken kaynağı sağlayacaktır." dediği ifade edildi.

Tasarıların, Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'ndan geçirildiğinin ardından Senato'nun hazırlığı ekonomi yasası ile bir araya getirilip Senato’nun da onayı lazım.