New York borsalarında yer alan Amazon'un hisseleri cuma günü 987.71 dolardan kapatması sonrası, bugün yüzde 3 yükselerek 1.017.00 dolar kadar yükselerek düşünceleri yanılttı. Bu sayede, firmanın hissesi tarihinde ikinci kez bin doların üzerine çıktı. Yani bu rakamla yeni bir rekor kırdı, şirketinin pazar fiyatı da 498 milyar dolar oldu.

WHOLE FOODS 13.7 MİLYAR DOLARA SATIN ALDI

Şirketin hisse başı değeri 30 Mayıs'ta ilk kez bin doların üzerine artarak 1.001,20 dolar olmuştu. Uzmanlar, cuma günü Amazon'un devletin en büyük gıda toplu pazar zincirlerinden olan Whole Foods'u 13,7 milyar dolara satın almak istemesini söylemesini hedef göstererek, yerel dağıtımların sayesiyle Amazon'un toplu pazar devi Walmart'ı gıda alanını arkada bırakabileceğini ifade ediliyor.

PAZAR PAYI ARTACAK

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan yatırımcılar, yatırım bankacısı ve varlık yöneticisi şirketi Needham & Company'nin nisanda sunulan araştırmanın analizine göre, 2016'da Amerikan toplu satış sektöründe yüzde 34 hissesi olan Amazon'un işteki pazar hissesinin 2021'de yüzde 50'ye çıkacağı düşündükleri söylendi. Apple ve Google'ın ana kuruluşu Alphabet ve Microsoft'un sonrasında Amazon uluslararası en değerli 4. firma unvanı bulunuyor.