Amerika Birleşik Devletleri'nin dev internet ticaret şirketi olan Amazon, son yıllarda ayrı bölümlerde genişlemesiyle dikkat çekiyor. Bu bölümlerden birisi de AmazonFresh ile taze gıda dağıtımı başlangıcı oldu.

E-TİCARET YAPILMASINI SAĞLADI

Los Angeles ve Seattle'da başlatılan sektör, internetten market alışverişi yapılmasını sağladı. Daha sonra San Fransisko'da, İngiltere'de Londra, Almanya'da Berlin şehrinde de hizmet sağlamaya başladı AmazonFresh'in firması etkinlik içerisinde büyümenin yanı sıra, Walmart gibi şirketlere de rakip olmayı hedeflenmişti.

BEKLENEN ANLAŞMA SONUNDA SAĞLANDI

Amazon, bu kapsamda elini kuvvetlendirerek ve organik gıda zinciri Whole Foods'a nisan ayında almak istedi. 21 eyaletin hizmet veren firma ücreti, o zaman yaklaşık 10.7 milyar dolar olarak açıklandı. İşin içine Amazon adı katılınca, hisse payı da artış göstermeye başlayan Whole Foods hakkında sonunda anlaşma sağlandı.

13.7 MİLYON DOLAR ÖDEYECEK

Verilen demeçte, 13.7 milyar dolar kapsamında satın alınacak olan Whole Foods Mağaza Inc için Amazon, hisse payı başı 42 dolar ödeyeceği bildirildi.

TWİCH’İ 970 MİLYON DOLARA ALMIŞTI

Amazon'un bugüne dek en büyük satın alımı ise 2014 yılında internetten oyun canlı yayınları sağlayan Twitch oldu. Amazon, Twitch'i 970 milyon dolar nakit para karşılığında satın aldı. Mart sonu oranlarına göre, Seaatle merkezli Amazon'un cebinde 21.5 milyar dolar nakit ve karşılığı yer alıyor.