Dün 164,2 lira ile tüm yılların en yüksek seviyesine çıkan gram altın, öğleden sonra dolar kurundaki geri adımlara paralel kazançlarını geri vererek günü önceki kapanış seviyesinin hemen üzerinde 162,9 liradan bitirdi.

Gram altın, bugüne zirveyle başlamasından sonra saat 10.15 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 0,4 yükselmeyle 163,4 lira seviyesinde dengelendi. Aynı sürelerde Kapalıçarşı'da çeyrek altın 269, Cumhuriyet altını 1.095 liradan satılıyor.
Dünkü yüzde 0,94'lük yükselişten sonra bugün negatif hareket eden altının ons fiyatı ise şu aralar yüzde 0,1 değer kaybıyla 1.290,15 dolardan işlem görüyor.

AA Finans Analisti İslam Memiş, dün akşam ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanaklarının açıklanmasından sonra dolar kurunun diğer para birimleri ve emtialar karşısında değer yitirdiğini ifade etti.

Fed'in toplantı raporlarında, görevlilerin, faiz artırımına yönelik destekleri yükselirken, enflasyonun "inatçı" biçimde düşük kalmasını vurgulamalarından sonra doların gerilediğini söyleyen Memiş, buna paralel altının ons fiyatının yükselişe geçtiğini belirtti.