Dün dolar kuru ve ons altındaki artışlara bağlı olarak 163,9 liraya kadar yükseeln gram altın, günü önceki kapanışa göre yüzde 1,03 değer kazancıyla 162,8 liradan bitirdi.

Gram altın, tırmanış eğilimini bugüne de getirerek 164,2 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı ve saat 09.45 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 0,6 yükselişle 163,8 lira seviyesinde dengelendi. Aynı vakitlerde Kapalıçarşı'da çeyrek altın 269, Cumhuriyet altını 1.099 liradan satılıyor.

Asya piyasalarında sabah vakitlerinde pozitif hareketlilik gösteren altının ons fiyatı ise şu anlarda önceki kapanışa göre yüzde 0,27 değer kazancıyla 1.283,4 dolardan işlem görüyor.

AA Finans Analisti İslam Memiş, bugün ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanaklarının yatırımcıların odak noktasında olacağını ifade etti.

ABD 10 senelik tahvil faizlerinde ve dolar endeksinde meydana gelen toparlanma isteğinin altının ons fiyatını baskıladığını öne süren Memiş, dolar kurunda oluşan sert çıkışların ise yurt içinde altının gram fiyatını olumlu bir şekilde desteklemeye devam ettiğini belirtti.
Memiş, bugün ABD'de haftalık işsizlik başvuruları ve Avro Bölgesi'nde tüketici güven endeksi başa olmak üzere belirtilecek verilerin takip edileceğini ifade eden Memiş, teknik açıdan altının gram fiyatında 161,6 liranın destek, zirve konumundaki 164,2 liranın ise direnç konumuna geldiğini söyledi.