Altın da, Dolar da Düşecek!

Piyasalar, ABD’den mali pakete, Merkez’den faiz kararına odaklı. Hem dolar, hem de altın fiyatları gerileyecek.

Altın da, Dolar da Düşecek!

Haber365Özel-Ekonomi Servisi

Piyasaların gözü, ABD’nin 3 kasım’da yapacağı seçimden önce bir mali canlanma paketi çıkarıp, çıkarmayacağında. İçerdeyse, Merkez Bankası’nın, faiz kararında.

Normal şartlar altında (NŞA), ABD’de seçim öncesi paketin açılmayacağı, içeride ise Merkez’in faiz arttıracağı beklentisi hakim.

Peki, NŞA’da piyasanın yönü ne olur, olağanüstü durumda ne olur? Yanıtı haberimizde.

 

Ons altın, 1.900 doların altında kaldığı sürece, düşüş trendinde kalacaktır.

Doların gerilemesi, altın fiyatlarının da düşmesi anlamına geliyor. Ya da, ABD’de mali canlandırma paketinin, seçimlerden önce, 1,8 trilyon dolar olarak açıklanması veya bu rakamın bir kısmının serbest bırakılacağı konuşuluyor. Bu senaryo, altının yukarı yönlü hareketini getirecektir.

Buna karşın, Mehmet Ali Yıldırımtürk, 3 Kasım’da, ABD’de yapılacak seçimlerden önce, teşvik paketinin geçmeyeceği kanaatinde.

 

PAKET ÇIKMAZSA, ALTIN 1.860 DOLARA DÜŞER!

22 Ekim’de, Merkez Bankası’nın, faiz kararında, piyasaları şaşırtacak ölçüde 2 puan ve üstü artırması, ABD’nin ise seçimlerden önce bir mali paket açıklamaması senaryosunda, ons altının, 1.885 dolara ve bu seviyeler kırılırsa, 1.860 dolara kadar gerileyeceğini, ‘Paket çıkmazsa 1.860 doları görebiliriz’ şeklinde ifade etti.

2 PUANLIK FAİZLE, DOLAR, 7,75’E DÜŞER!

Merkez’in 22 Ekim toplantısında faizi 2 puan arttırması durumunda, dolar/TL kurunun 7,85- 7,75 bandına gerileyeceğini kaydeden, Yıldırımtürk, ‘Reel sektörün döviz açığı kapanmaya başladı. Merkez’de, dolar kurunun düşürülmesini önceledi’ dedi.

 

1,5 CENT’LİK BORSA İSTANBUL, ÇOK UCUZ!

Dolar bazında, Borsa çok ucuz. 1.192 puandan kapanan BİST 100 Endeksini 7,92’e böldüğünüzde, ortaya 1,5 değerini buluyorsunuz.

Yıldırımtürk, BİST 30 kağıtlarına yabancı ilgisinin bu durumda artacağı kanaatinde.

 

GRAM ALTIN, 475’E GERİLER!

ABD’deki seçimler, küresel ekonomiyi de, altının yönünü de etkiliyor.

Normal şartlar altında, gram altının, 475 TL- 480 TL bandına gerilediğine işaret eden, Yıldırımtürk, ‘TL bazında gram altın, bugün itibariyle 485 TL görünüyor.

Merkez Bankası’nın faiz toplantısı öncesi 480- 485 bandında olabiliriz. 22 Ekim’deki toplantıdan sonra, 475 TL- 480 TL bandına gelebilir’ dedi.

22 Ekim Perşembe günü, Merkez, beklenen faiz artışını yapmaz ve olağanüstü bir durum yaşanırsa, gram altının 485 TL- 487 TL seviyesine çıkacağını belirtiyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR