Dün, 144 liraya kadar düşen gram altın, günü bir önceki kapanışa göre yüzde 0.47 artışla 145 liradan kapattı.

Gram altın, bugüne yatay bir seviyede başlamasından sonra yükselmeye başlayarak saat 15.30 itibarıyla 146.4 liradan işlem görmeye başladı. Aynı dakikalarda Kapalıçarşı'da çeyrek altın 240, Cumhuriyet altını ise 980 liradan alıcı buluyor.

Altının ons fiyatı ise dün günü yatay bir seviyede 1.279 dolardan kapatmasından sonra şu dakikalarda yüzde 0.71 artışla 1.288 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

AA Finans Analisti İslam Memiş, haftaya yükseliş ile başlayan altın fiyatlarının güçlü konumunu koruduğunu ifade ederek, "İngiltere'de yaşanan terör eylemleri ve yapılacak seçim öncesi piyasalarda belirsizliğin devam ettiğini ifade edebiliriz.

Seçime sadece 2 gün gibi kısa bir zaman kalması yatırımcıları güvenli liman bulmaya yöneltti. Güvenli liman olarak altının tercih edilmesi, altının ons fiyatında yükselişleri destekleyebilir." ifadelerini kulllandı.

Dolar/TL kurunda yaşanan fiyat düşüşlerinin altının gram fiyatındaki artışını sınırladığını belirten Memiş, gram altının ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısına kadar 142-147 lira aralığında işlemler gerçekleştirmeye devam edebileceğini ifade etti.

Ancak Türkiye'deki istikrar ortamı buradaki yatırımcıya güven vermeye devam ediyor.