2018'e 159 lira düzeylerinden giren gram altın, dolar kurundaki sert artışlar ve ons altındaki değer kazançlarının etkisiyle 13 Ağustos'ta tüm tarihin en yüksek seviyesi olan 280 liraya vardı. Bu seviyelerde kalamayan ve dolar kurundaki değer kayıplarının etkisiyle düşüşe geçen gram altın, 2018'i 218 liradan bitirdi.

Geçen sene yatırımcısına senelik bazda yüzde 37,3 kazanç sağlayan gram altın, bu şekilde kazançlarını peş peşe 5'inci seneye taşırken, 2002 senesinden beri de yatırımcısına en fazla getiriyi sağlamış oldu. AA Finans Analisti İslam Memiş, 2019'da gram altında yeni rekorlar olabileceğini söyleyerek 290 liraya dek yükselebileceğini ifade etti.

2019'DA GRAM ALTINDA YENİ ZİRVELER GÖREBİLİRİZ

Mesele ile alakalı açıklamalar yapan AA Finans Analisti İslam Memiş, 2018'de 158 -280 lira seviyesinde dalgalı bir seyir izleyen gram altının yatırımcısını güldürmeyi başardığını kaydetti. Gram altının son 10 senede yatırımcısına yüzde 400'ün üstünde kazanç sağladığını söyleyen Memiş, 2019'un altının senesi olacağını ifade etti.

Memiş, bu sene gram altın ücretlerinde yeni zirveler beklediklerini ifade ederek, "Hem altının ons hem de gram ücretinde yeni zirvelere hazırlıklı olmakta yarar var. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz politikaları, gelişmiş ülke hisse senetlerinden kaçış, jeopolitik risklerin süreceği beklentisi, ticaret savaşlarının kötü etkileri ve dolar/TL'deki artışların sürmesi altın fiyatlarında artışa sebep olabilir." açıklamasını yaptı.

GRAM ALTIN 290 LİRAYA KADAR YÜKSELEBİLİR

Altının gram ücretinin altının ons fiyatı ve dolar kurundan destek göreceğini söyleyen Memiş, bu sene altın gram ücretinin kademeli olarak 225-250 ve 275 lira dirençlerini geçmesinin sonrasında 290 liraya dek çıkabileceğini söyledi.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.