Altay Tankı'nın seri imalatı amacıyla Otokar ile beraber BMC ve FNSS'nin ihale teklif vermesinin amacı ile davetinin gerçekleştirildiği bildirildi. Üç yerli firmanın katılımının ihale ilk aşamasında 250 tankın imalatını kapsamakta ve sayının kesin olarak 10 milyar doların aşmasını beklenmekte. Ülkemiz için toplam olarak 1000 Altay Tankının imalatı planlanmakta.

ALTI ŞİRKETİN KATILACAĞI DUYURULMUŞTU

Haziran ayı içerisinde Savunma Sanayi Müsteşarlığı Otokar'ın teklifinin kabul etmemiş, seri imalatın yapılacak kuruluşun ihale ile belirleneceği duyuruldu.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Temmuz ayının başı itibariyle yaptığı açıklama sırasında Altay tankının ihalesini çok yakın zamanda yapılacağını belirtmişti.

Daha öncesinde gelmiş olan habere göre Altay tankının ihalesi 6 şirketin katılımın bildirildiği söylenmişti.
Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın Otokar ile anlaşmanın sağlanmasının ardından ihalenin süreci başlamış olduğu, rekabeti sonrasında tartışması önlemenin amacı ile farklı bir yöntemin izlemek amacıyla adımını atmış oldu. Otokar'ın henüz katılım sağlayıp sağlamayacağı kesinlik kazanmamış olan ihalede 6 şirketin girebileceği öğrenildi. SSM, uzmanların oluşturduğu bir komisyon kurarak, teknik incelemenin yönetimi verildi.

Edinilmiş olan bilgiye göre; komisyonun, ihale ile alakadar olan şirketleriyle alakalı olarak yeterlilik kararı verilecek. Yeterlilik almış olan şirketler ihaleye katılım sağlayacak.