ALTAY Ana Muharebe Tankı seri imalat sürecinde, tankı geliştiren OTOKAR ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın anlaşama yapamaması üzerine, imalatçının ihale ile seçilmesi kararı verildi.

İHALEYE 6 FİRMANIN İLGİSİ VAR

İhale 6 firmanın dikkatini çekti. Satış, bu haliyle kamuoyunda tartışılması kaçınılmaz olarak görülmeye başlandı. Bu nedenle, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın daha önceki ihalelerden farklı bir yol izlemesi, özellikle düşük iş adamlarına yönelik karar süreçlerinde etkili olmayı düşünüyor.

80 KİŞİLİK KOMİSYON KURULDU

Yaklaşık 80 kişilik uzman komisyon kurduğu öğrenildi. Bu komisyon her bir firmanın, üretim, finansman dahil yeterlilikleri ve ürün kalitesine yönelik belirleme yapılacak. Seri imalat sebebiyle 200 civarında firmanın ile de parça, sistem, alt sistem imalat açısından çalışılması neden oluyor.

PAYININ YÜZDE 70’İ

Kamuoyuna yansıtılanlara göre OTOKAR’ın görüşme süreçlerinde alt yüklenicilerin toplam maliyet içindeki payının yüzde 70’ler civarında açıklandı.

KOMİSYON KARARI ÖNEMLİ

ALTAY tankı seri imalatı sebebiyle ihale açma kararı sonrasında, rekabet ortamını tartışma uzak tutmak amacıyla “komisyon” modeli yapıldı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı koordinasyonunda kurulmuş bir komisyon, olası katılımcılar ve alt yükleniciler yönünden teknik inceleme yapması bekleniyor. Komisyonun “yeterlilik” kararı vereceği ve bu yeterliliği alan şirketlerin ihalede olacağı söylendi.