Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, enerjinin ciddiyetinin öğrencilere küçük yaşlardan başlayarak öğretilmesi amacıyla harekete geçti. 'Ali' isminde bir karakterin başından geçen serüvenler ile beraber bütün enerji kaynakları çocuklara anlatılacak. "Ali'nin Enerji Serüveni" isimli kitap yarın karne alacak 4 ve 5'inci sınıf öğrencilerine dağıtılacak. Bakanlık, çocuklarda enerji kaynakları, elektriğin üretimi, çevre ve enerji ilişkisi, enerji verimliliği şeklindeki konularda farkındalık ve bilinç oluşturmak istiyor.

PEDAGOGLARDAN TAM NOT ALDI


Bakanlık, aynı anda çocukların kendilerine ait hissedecekleri bir karakterle çocukları araştırmaya, bilime karşı alakılı olmaya teşvik etmeyi planlıyor. 4 ve 5. sınıftaki öğrencilere verilecek kitap, pedagoglardan tam not alırken, bakanlık kaynakları Ali'nin yeni maceralarının özellikle madenler, enerji tasarrufu ve verimliliği konularından gelebileceğini söyledi.

A'DAN Z'YE ÖĞRENECEKLER


Dergi, bilime ve araştırmaya merakı olan Ali'nin evde kendisine yardım eden "Volt" isminde bir robot üretmesi etmesi ile başlıyor. Robotuna ilk başta pillerle enerji sağlayan Ali, sürekli pilleri bittiği için fiş yardımıyla robotunu prize takıyor. Eve gelen faturadaki artıştan sonra Ali alternatif enerji kaynakları bulmaya çalışıyor. Dergiyi okuyan çocuklar, kömür, doğalgaz, rüzgâr, güneş, hidroelektrik, jeotermal ve nükleer enerji kaynaklarını Ali ile birlikte araştırıyor, bu kaynakların elektrikten başka hangi amaçlarla kullanıldığını öğreniyor.