2. Yerli Kömür Çalıştayı'na katılarak konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Kömür madenciliğinde akıllı kömür dönemini bugün başlatıyoruz" dedi.

Albayrak, "Dışa bağımlılığı sona erdireceğiz. Bunu yaparken ne pahasına olursa olsun niyetiyle çalışmayacağız. Güvenli madenciliği tesis etmek, ulaşmak zorunda olduğumuz en önemli hedeflerden biri" şeklinde konuştu.

2. Yerli Kömür Çalıştayı'nda önemli açıklamalarda bulunan Albayrak, "Kömürde rezerve keşfinden çıkarılmasına elektrik üretiminde kullanılmasına kadarki zamanda bilimsel bir strateji ortaya koymaya çalıştık. Bu nedenle kömürümüzü akıllı kömür olarak değerlendireceğiz. Kömür madenciliğinde akıllı kömür dönemini bugün başlatıyoruz" dedi.

Üretimde madenci kullanımda vatandaş sürecin ana belirleyicisi oldu sözlerini kullanan Bakan Albayrak, konuşmasına şu şekilde devam etti: "Yaklaşımımızın temelinden şeffaf ve açıklık olacak. Vatandaşımız her adımı bilecek, sektörümüzde önünü görebilecek. Bir sonraki adım olarak baktığımızda ulaşmak istediğimiz seviye aslında yola çıkış sebebimizin ana unsuru oldu."