Aksa Enerji, KAP'a yaptığı basın açıklamasında, firma iştiraklerinden Alenka Enerji’nin olan Kıyıköy Rüzgar Enerjisi Santrali'nin satışıyla ilgili verilen teklifleri değerlendirildiğini söyledi.

Verilen değerlendirme sonucuyla 28 MWM - 27 MWE kurulu kuvvete sahip Kıyıköy Rüzgar Enerjisi Santrali'nin Borusan Enerji'ye 60.1 milyon dolara satıldığı ile ilgili anlaşmanın sonuçlandırıldığı söylendi.

AÇIKLAMA ŞÖYLE

Açıklamanın tamamı şu şekilde devam ediyor:
"Kıyıköy Rüzgar Enerjisi Santrali'nin hisse devir tarihinde şu an kurulu kuvveti için 38.5 milyon dolar ödeme alması ve 72 MW'a kadar yapılacak olan depolama yükseltimi için ücret bedelini orman izini alınacağı ve yatırım kararının verilmesi ile yapılacağı konusunda anlaşılmış olup, belirtilen söz konusu Şirket Değerinden borçlar düşüldükten sonra kalan ücretin devir bedeli olarak ödenmesi karar uygun düşmüştür."

Devir işlemi Enerji Piyasa Düzenleme Kurumu, Ekonomi Bakanlığı ve Rekabet Kurumu’nun katılımıyla santralin satışı ve onaylanmasının ardından son bulacak.

AKSA ENERJİ 1997’DE KURULDU

1997 senesinde bir Kazancı Holding iştiraki olarak hayata geçirilen Aksa Enerji, Ülkemizde ki halka açık en geniş serbest enerji üreticisidir. Büyümeyi hedef edinen Aksa Enerji, yerel bir enerji firmasından KKTC ve Afrika kıtasındaki santralleriyle global bir enerji firmasına dönüşüyor.