Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali tasarısı Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) için Akkuyu Nükleer AŞ'ye 49 seneliğine üretim lisansı verildiği açıklandı.

EPDK tarafından yapılan yazılı bildiriye göre, Akkuyu NGS için şirkete verilen üretim lisansı, bugünden itibaren yürürlüğe girecek.

Şirkete nükleer güç santralinin yatırımına başlanabilmesi adına gereken onay, izin, ruhsat ve benzerlerinin alınabilmesi hedefiyle 25 Haziran 2015'de önlisans verildiği söylenen açıklamada, şunlara yer verildi:

"Şirketin, elektrik piyasasına dair alakalı mevzuat kapsamında, 25 Haziran 2015 tarihli önlisans çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getirmiş olduğu göz önünde bulundurularak, Akkuyu NGS için şirkete 15 Haziran 2017'de yürürlüğe girecek şekildee 49 sene devamlı üretim lisansı verilmiştir. Bu kapsamda senelik 8 bin saatlik çalışma zamanı ve elektrik üretim biriminin temel ögelerinden biri olarak, devamlı ve düzenli kapasite sunma özelliğiyle baz yük santrali olarak görev yapacak olan 4 bin 800 megavat kurulu gücündeki Akkuyu NGS'nin bütünüyle işletmeye alınmasının ardından ülkemizdeki elektrik enerjisi isteğinin hemen hemen yüzde 6-7 oranını karşılaması tahin edilmektedir. Akkuyu NGS'nin elektrik piyasasında kararlılığa ve ulusal enerji arz güvenliğine ciddi oranda katkı sağlaması beklenmektedir."

Açıklamada, Akkuyu NGS'nin ilk biriminin işletmeye başlangıç zamanının milletler arası anlaşmaya göre 2025 iken şirketin bu tarihi öne alarak Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümü olan 29 Ekim 2023 tarihine yetiştireceğini bildiriği de açıklandı.