Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nın sözü edilen programı güncelleyen iki ayrı tebliği, 1 Ocak 2018'de yürürlükte girmesi için bugün Resmi Gazete'de sunuldu.

BENZİNE EN AZ SEVİYE 3

Bildirilerden ilki, dağıtıcı lisans sahibi olan kişilerin hazırladığı, bir takvim sene içinde, kara tankeri dolu üniteleri dışında rafinericiden alınan ve ithal edilen benzin cinslerinde toplamına, en az seviye yüzde 3 yerli tarım ürünü imal edilmiş etanolün karışımı 2018'den itibaren şart olması karar verildi.

MOTORİNE EN AZ SEVİYE 0.5

Diğer bildiriye nazaran ise dağıtıcı lisans sahibi olan kişiler arasında, bir takvim senesi içinde, ithal edilen ve kara tankeri dolum üniteleri dışında rafinericiden alınan motorininin toplamına, en alt yüzde 0.5 seviyesinde yerli tarım ürünlerinden ve / veya bitkisel atık yağlardan imal edilmiş biodizel karışımı olması yine 2018'den başlayarak şart oluyor.

Söz konusu karıştırma zorunluluğu içerisinde, Enerji Piyasa Düzenleme Kurumu'na gelmiş olan içeriklerin incelenmesinde biodizel seviyesini en yakın yüzde 0.01’e dengelenerek değer verilecek.

Piyasada biodizel arz sıkıntısı yaşanılan veya biodizel fiyat oluşumunda rekabeti ve piyasa bozucu durumları kurum kendisi tespit ederse, karışım seviyesi tekrardan belirlenecek. Ayrıca, takibe konu takvim senenin bütününde etkinlik göstermeyen dağıtıcı lisansı bireyleri için karıştırma zorunluluğu olmayacak.