Milli Eğitim Bakanlığı’nın özel okulda okuyan öğrenciler için verdiği yardım başvuruları alınmaya başladı. Öğrenciler özel okul tercih ettiklerinde alacakları teşvik yardımları 10 Ağustos’ta başladı ve Eylül’ün 6’sına kadar başvurular devam edecek.

Teşvikten faydalanmak isteyen özel okullar MEBBİS’e başvurularını yapabilecek. Özel okul teşvikinden yararlanmak isteyen öğrenciler ise e-Okul’da kayıtlı oldukları resmi ya da özel okul müdürlüklerine gerekli başvuruları yapabilecekler. 7 Eylül tarihinde başvuruları onaylanan öğrenciler tercih hakkı elde edecek. 1 – 14 Eylül’de ise öğrenciler tercihlerini gerçekleştirebilecek.

15 Eylül’de yerleştirme sonuçları açıklanacak. 15-22 Eylül’de nakil ve kesin kayıtlar gerçekleştirilecek. Ek yerleştirme sonuçları ise 25 Eylül’de duyurulacak ve 25-29 Eylül’de kayıtları alınacak.

3 – 4 BİN LİRA ARASINDA DESTEK

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından her sene özel okullarda öğrenim gören öğrencilere verilen eğitim ve öğretim desteği çerçevesinde 2017-2018 öğretim senesinde de, okul öncesi eğitim kurumlarında eğitim gören öğrencilere 3 bin 60 lira, ilkokul ve temel liselerde eğitim gören talebelere 3 bin 680 lira, ortaokul ve diğer liselerde öğrenim gören öğrencilere ise 4 bin 280 lira destek ödemesi yapılacak. Ayrıca 2017-2018 öğretim yılında okul öncesinde 6 bin, ilkokul, ortaokul ve liselerde 15 biner, temel liselerde ise 24 bin olmak üzere toplam 74 bin öğrenci ilk defa bu destekten yararlanma imkânı sunacak.

KİMLER FAYDALANACAK?

Özel bir okula yeni kayıt yaptıracak olan, özel okula ve özel okulda yüzde 51’in altında burslu olan kimseler teşvik başvurularında bulunabilecek. Maliye Bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan tebliğe bakılırsa, bu sene75 bin öğrenciye teşvik yapılacak. Bunun 6 bini okul öncesi öğrencileri kapsıyor. Geçen seneden devam eden öğrencilerle beraber bu sene toplam 340 bin öğrenciye teşvik verilecek.