Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yaptığı açıklamalarda şu ifadelerde bulundu, sosyal güvencesi bulunmayan hastalığı kronik olan hasta vatandaşlara sosyal yardım yapılması amacı ile Sağlık Bakanlığı ile anlaşma sağladı.

İLK SIRADA VEREM HASTALARINA MADDİ DESTEK SAĞLANACAK

Birinci olarak sırada verem hastası vatandaşlara maddi destek sağlanacak. Hasta vatandaşlar, yiyecek, içecek ayrıca evde bakımı yapılması için masrafları karşılanacak. Karşılayacak olan bakanlık ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olacak.

HASTALARA BİN TL’YE KADAR YARDIM YAPILACAK

Hasta vatandaşlara, aylık olarak bin Türk Lirası’na kadar ödeme yapılması belirtiliyor. Sosyal güvencesi bulunmayan verem hastası vatandaşların ödemeleri önümüzde ki aylarda yatmaya başlayacağı ifadesinde bulunuldu.

KANSER HASTASI VATANDAŞLARDA GÖZ ÖNÜNE ALINDI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın, kanser hastaları için ise benzer bir çalışmada bulunacağının bilgisi verildi.
Nadir hastalığı bulunan vatandaşların da bir süre geçtikten sonra bu yardım altına alınacağı bildirildi. Kaynak olarak, verem hastalarına yapılacak sosyal yardım desteği ile alakalı olarak "Hasta vatandaşlardan, bir banka hesap numarası istenilecek. Ödeme, her ayın, bu hesap numarası üstünden yatırılacak." diye ifade edildi.