Avrupa Birliği Komisyonu, Airbus’ın ağır helikopter geliştirmesine Fransa ve Almanya’nın 377 milyon euro destek sağlayacağı bilgisi hakkında onay verildiği açıklandı.

377 MİLYON EURO MALİ DESTEK SAĞLAYACAĞI DÜŞÜNÜLÜYOR

Avrupa Birliği Komisyonu, Fransa ve Almanya'nın havacılık firması olan Airbus’ın X6 ismi olarak belirlenen son teknoloji yeni bir ağır helikopter geliştirerek piyasaya 377 milyon Euro olarak mali destek sağlamasının düşünüldüğünü ve bu fikrin onaylandığı dile getirildi.

DESTEK KURALLARINA UYUMLU BULUNDU

Basın mensuplarına verilen açıklamada, helikopter projesi hakkında Avrupa Birliği’nde araştırma ve inovasyona önemli katkı sunacağı ve piyasalarda rekabeti olumsuz etkilemeyeceği belirttiği, AB kamu destek kurallarıyla uyumlu bulunduğu açıklandı.

5 TON YÜK TAŞIYABİLECEK

Geliştirilecek ağır helikopterin nitelikleri kapsamında arama ve kurtarma operasyonlarında kullanılacağı düşünülüyor. Toplam 19 yolcu taşıma kapasitesine sahip ve çift motorlu helikopterin, 5 ton kadar yük taşıyabilmesi planlanıyor.

REKABETTE ZARAR VERİLMEYECEK

Üye devletler kamu desteklemelerini ne şekilde sunulacakları belirleme yetkisi Avrupa Birliği Komisyonu'nun görev alanına giriyor. AB ülkeleri, kamu desteklemelerini sadece rekabete zarar vermeyecek şekilde ve kamu yararına uygun zamanlarda kullanılıyor.