ABD'nin Ham Petrol Stokları Azaldı

ABD'nin ticari ham petrol stokları geçtiğimiz hafta bir önceki haftaya kıyasla 5 milyon varil geriledi.

ABD'nin Ham Petrol Stokları Azaldı

ABD'nin Ham Petrol Stokları Azaldı

ABD'nin ticari ham petrol stokları geçtiğimiz hafta bir önceki haftaya kıyasla 5 milyon varil geriledi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçtiğimiz hafta 5 milyon varil (% 0,9) azalışla 526,5 milyon varile gerilediğini açıkladı. Pazar beklentisi stokların 1,1 milyon varil artacağı doğrultusundaydı. Ülkenin ham petrol stokları bir önceki hafta 700 bin varil azalış kaydetmişti.

Böylelikle, ülkenin ticari ham petrol stokları 15 hafta art arda artış gösterdikten sonra ikinci defa azalmış oldu.

Ticari ham petrol stoklarına dahil olmayan stratejik ham petrol stokları da 1,9 milyon varil (% 0,3) artarak 641,6 milyon varile yükseldi.

Konu olan dönemde, ABD'nin benzin stokları 2,8 milyon varil (% 1,1) artarak 255,7 milyon varile ulaştı. Pazar beklentisi benzin stoklarının 2,1 milyon varil düşeceği doğrultusundaydı. Ülkenin benzin stokları bir önceki hafta 3,5 milyon varil azaldı.

PETROL ÜRETİMİ AZALDI

ABD'nin ham petrol ithalatı, geçtiğimiz hafta bir önceki hafta ile kıyaslandığında günlük ortalama 194 bin varil azalışla 5,2 milyon varile, petrol ihracatı günlük ortalama 286 bin varil azalışla 3,2 milyon varile indi.

Bu süreçte ABD'nin ham petrol üretimi de günlük ortalama 115 bin varil azaldı. Böylelikle, ülkenin günlük ham petrol üretimi 9-15 Mayıs'ta neredeyse 11,5 milyon varil oldu.

ABD'nin günlük ortalama ham petrol üretimi 22-28 Şubat haftasında 13,1 milyon varile çıkarak rekor kırmıştı.

EIA'nın "Mayıs 2020 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu"na bakıldığında, ülkenin günlük ortalama ham petrol üretiminin bu sene 11,7 milyon varil olması öngörülüyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR