ABD'nin Ham Petrol Stokları Arttı

ABD'nin ticari ham petrol stokları geçtiğimiz hafta bir önceki haftaya kıyasla 7,9 milyon varil arttı.

ABD'nin Ham Petrol Stokları Arttı

ABD'nin Ham Petrol Stokları Arttı

ABD'nin ticari ham petrol stokları geçtiğimiz hafta bir önceki haftaya kıyasla 7,9 milyon varil arttı.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçtiğimiz hafta 7,9 milyon varil (% 1,5) artarak 534,4 milyon varile yükseldiğini açıkladı. Piyasa tahmini stokların 1,9 milyon varil azalacağı doğrultusundaydı. Ülkenin ham petrol stokları bir önceki hafta 5 milyon varil gerilemişti.

Böylelikle, ülkenin ticari ham petrol stokları 2 hafta art arda düştükten sonra yükselmiş oldu.

Ticari ham petrol stoklarına dahil olmayan stratejik ham petrol stokları da 2,1 milyon varil (% 0,3) artarak 643,8 milyon varil oldu.

Konu olan dönemde, ABD'nin benzin stokları da 700 bin varil (% 0,3) düşerek 255 milyon varil oldu. Pazar beklentisi benzin stoklarının 100 bin varil artacağı doğrultusundaydı. Ülkenin benzin stokları bir geçen hafta 2,8 milyon varil çoğalmıştı.

PETROL ÜRETİMİ AZALDI

ABD'nin ham petrol ithalatı, geçtiğimiz hafta bir önceki haftaya kıyasla günlük ortalama 2 milyon varil artışla 7,2 milyon varile çıkarken, petrol ihracatı ise günlük ortalama 63 bin varile düştü ve 3,17 milyon varil oldu.

ABD'nin günlük ham petrol üretimi ise 16-22 Mayıs'ta yaklaşık 111 bin varil azalarak 11,4 milyon varile düştü. Bu rakam, 22-28 Şubat'ta 13,1 milyon varille en yüksek düzeyine ulaşmıştı.

EIA'nın "Mayıs 2020 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu"na göre, ülkenin günlük yaklaşık ham petrol üretiminin bu sene 11,7 milyon varil olması tahmin ediliyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR