Avrupa Birliği'nin (AB), Türkiye'ye karşı yaptığı siyasi baskının sinsi bir ekonomik ambargoya dönüşmeye başladığı belli oldu. Son aylarda Türkiye'nin en ciddi sektörlerince Avrupa Birliği'nden yapılan hammadde ithalatı oldukça azaldı. Plastikten kimyaya, tekstilden otomotive kadar birçok alan hammadde ve yarı mamul ihtiyacını karşılayamadığı için üretime ara vermek durumunda kaldı.

AB'nin sinsi ambargosuna İran da konsolosluk şartı bahanesiyle eklenince ticarette gerginlik yaşandı. Hammadde konusunda ortaya çıkan kaosu düzeltmek için Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı harekete geçti. AB'den hammadde temin eden tüm sektörlerin temsilcilerine "Olası bir ithalat kesintisi anında sektörlerinizin hammadde ihtiyaçlarını yerli kaynaklarla nasıl karşılayabileceğinizi bize ivedilikle bildirin" yazısı gönderildi.

Ticari baskının son zamanlarda Türkiye karşıtı ifadelerini yükselten Almanya'dan geldiği anlaşılıyor. Türkiye AB'den en çok sanayi için işlenmiş hammadde temin ediyor. Almanya, işlenmiş hammadde pazarının lideri durumunda. Alman firmalar, Türkiye'deki müşterilerine aldıkları hammaddeyi savunma sanayisinde kullanmama sözü ile vereceklerine dair bildirimler gönderiyor. Türk firmaları tarafından onaylanana kadar da ticari faaliyetlerin durdurulacağı belirtiliyor.

BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ

Son zamanlarda artan baskılar sonucunda Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı'nın harekete geçtiği ve Türkiye'ye karşı olası bir ticari baskı için ihtiyaçların yerli kaynaklarla nasıl karşılanabileceğini araştırdığı belirtildi.