ABD'de İşsizlik Maaşı Başvuruları Tahminlerin Üstünde

ABD'de ilk defa işsizlik maaşına başvuranların sayısı, 20 Haziran tarihi ile biten haftada 1 milyon 480 bine inmesine karşın pazar tahminlerinin üstünde gerçekleşti.

ABD'de İşsizlik Maaşı Başvuruları Tahminlerin Üstünde

ABD'de İşsizlik Maaşı Başvuruları Tahminlerin Üstünde

ABD Çalışma Bakanlığı, haftalık işsizlik maaşı başvurularıyla ilgili verileri paylaştı.

Bu verilere bakıldığında, ülkede ilk defa işsizlik maaşı talep edeplerin sayısı, 20 Haziran tarihiyle biten haftada önceki haftaya göre 60 bin azalışla 1 milyon 480 bine geriledi.

Ekonomik durumların normalleşmeye dönmesiyle önceki haftalara kıyasla düşüşüne devam eden veriyle ilgili pazar beklentisi, 1 milyon 300 bin olması doğrultusundaydı.

İşsizlik maaşına başvuruların sayısıyla ilgili önceki haftanın verisi de 1 milyon 508 binden 1 milyon 540 bin olarak yeniden düzenlendi.

Böylelikle ABD'de ilk defa işsizlik maaşı başvurusu yapanların sayısı, coronavirüs salgınının iş gücü pazarını etkilemeye başladığı 14 Mart tarihi ile biten haftadan bu yana toplam 47 milyon 514 bin olarak belirlendi.

Geçtiğimiz hafta itibariyle 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı müracaatları da bir önceki haftaya kıyasla 160 bin 750 kişi azalışla 1 milyon 620 bin 750'ye geriledi.

Bu arada, devam eden işsizlik başvuruları, 13 Haziran tarihiyle biten haftada bir önceki haftaya kıyasla 767 bin kişi azalışla 19 milyon 522 bin oldu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR