AB, Türkiye'ye Yaptığı Mali Yardımlarda Kesintiye Gidecek

Avrupa Birliği'nin 2020 yılı bütçesi üzerinde uzlaşma sağlanırken, Türkiye'yle ilgili çarpıcı bir karar alındı. Yeni bütçede Türkiye'ye yapılacak mali yardımlarda 85 milyon euro kesintiye gidildi.

AB, Türkiye'ye Yaptığı Mali Yardımlarda Kesintiye Gidecek

Avrupa Birliği’nin (AB) 2020 yılı bütçesiyle ilgili Brüksel’de süren toplantılar Pazartesi gecesi sona erdi.

Avrupa Parlamentosu (AP) ile AB hükümet temsilcileri arasındaki görüşmeler sonucunda 153.6 milyar euroluk bütçe üzerinde anlaşmaya varıldı.

Bütçede iklim değişikliği, genç işsizliğiyle mücadele ve dijitalleşme için ek bütçe ayrılması kararlaştırıldı. 2020 bütçesi iklim değişikliği ile mücadeleye toplam bütçenin yüzde 21’inin ayrılması sebebiyle “en yeşil bütçe” olarak isimlendirildi.

SİVİL TOPLUM, ERASMUS VE MÜLTECİLER

Deutsche Welle’nin haberine göre yeni bütçede Türkiye’ye yapılan mali yardımlarda 85 milyon euroluk kesintiye gidildi.

Hristiyan Sosyal Birlik partili Avrupalı parlamenter Monika Hohlmeier sadece sivil toplum, Erasmus programı ve Suriyeli sığınmacılar için bütçe ayrıldığını ifade etti.

AB, 2019 bütçesinde de Türkiye’ye mali yardımlarda 147 milyon euro kesinti yapılmıştı.

AB ülkeleri öngörülmeyen gelişmelere yanıt verebilmek için 4 milyar euroluk bir rezervin hazırda tutulmasını da onayladı. Bu paranın Britanya’nın Avrupa Birliği’nden anlaşmasız ayrılması ya da Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar için daha fazla para talep etmesi halinde kullanmak üzere hazırda tutulması yönünde karar verildi.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR