Ekonomik yaptırımların uzatılması uyarınca Avrupa Birliği’ne üye 28 devletin, Rusya'ya silah satışında bulunmuyor. Yaptırımın, Rusya'nın petrol ve gaz iş alanlarında kullanılmakta olan bazı teknolojiler kapsamında, Avrupa Birliği devletlerinden alması kısıtlanmış oluyor. Diğer yönden Rusya’ya ait devlet bankaları Avrupa'da finans iş alanından dışlanmakta.

ÖZELLİKLE TİCARET VE YATIRIMLAR KISITLANIYOR

Özellikle ticaret ve yatırımlara yönünde olan kısıtlamaları içermekte olan yaptırımın, her geçen 6 ayda bir uzatıldığı biliniyor. Şu anda belirtilen yaptırımların süresi ise 31 Temmuz 2017'de son bulmakta. Alınan karar ile Rusya'ya sözü edilen ekonomik yaptırımın 31 Ocak 2018'e kadar uzatılacağı bildirildi.

KIRIM’IN İLHAKI BAŞLANGIÇ OLDU

Rus devletinin, 18 Mart 2014'de Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni ve Sivastopol ilini yasalara uymadan işgal etti. Kırım'ın Rusya dolayında işgal edilmesi ve Ukrayna'nın doğusunda yer alan olayların ardından Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve bazı devletler Rusya'ya ekonomik şiddetler uygulamasına başladı. Avrupa Birliği, Rusya'ya ekonomik yaptırımlar kararı sayesinde ilk olarak 2014 senesinde alınmıştı.

Avrupa Birliği'nin mal varlığı dondurma ve seyahat yasağı sonrasında oluşması ile daha fazla yaptırımın olması da pek çok Rus ve ayrılıkçı üst düzey yetkili dahil ediliyor.