Ekonomi Bakanlığı’nın yayınladığı rapora göre yapılan derlemede, 2017 senesinin ocak - nisan aylarında toplam 128 plana yatırım teşvik sertifikası düzenlemesine karar verdi. Normal yatırım toplamı 2 milyar TL’nin üstünde olan sözü edilen planlar bitirildiğinde, yaklaşık 4 bin 600 vatandaşa iş sağlanacağı düşünülüyor.

Teşvik belgesi güncellenen planların 76'si tamamen yeni otel yatırımı, kalanının da otel, turizm tesisi güncellemesi ve öğrenci yurdu yatırımlarından olduğu bildirildi. Tamamen yeni otel planları için planlanan normal yatırım, 2 milyar TL’yi geçti.

Aylık bakımdan incelendiğinde bu yılın ocak ayında 32 plan için yaklaşık 440 milyon TL’lik, şubat ayında 21 plan için aşağı yukarı 666 milyon TL’lik, mart ayında 39 plan için yaklaşık 564 milyon TL’lik, nisan ayı içerisinde 36 plan için 375 milyon TL’lik yatırıma teşvik belgesi yapıldı.

EN FAZLA TEŞVİKLİ PROJE ANTALYA'DA

Ocak - Nisan ayları 2017’de, yatırım teşvik sertifikası düzenlendiği 76 komple yeni yatırımı, 5 yıldızlı otel, 4 yıldızlı otel, 3 yıldızlı otel, 2 yıldızlı otel, butik otel, apart, termal otel, tatil köyü ve özel konaklama tesisleri yer buldu. Komple yeni otel yatırımı kapsamında hazırlanan plan sayısı temel alındığında en fazla teşvik sertifikası düzenlenmiş şehir Antalya oldu.