Emekliler Anayasa Mahkemesi'nden çıkacak kararı bekliyor. Anayasa Mahkemesi, 2000 senesi ve daha sonradan emekli olanlara intibak yolunu açıyor müracaatı bugün ya da yarın değerlendirilecek. Diğer yandan mahkeme, 2000 yılı öncesine ilişkin intibak güncellemesini yürürlük maddesinin iptali yönünde karar verirse, 2000 yılı ve daha sonradan emekli olan her bireye intibak zammı yoluna koyulacak.

MAHKEME AÇIKLAYACAK

Kamu Denetçiliği Kurumu diğer adıyla ombudsman tarafınca haklı bulundu fakat idari mahkeme ve Yargıtay'dan olumsuz cevap alan Türkiye Emekliler Derneği’nden İbrahim Avcı, konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı.

İbrahim Avcı'nın Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı müracaat sonrası merakla bekleniyor. Anayasa Mahkemesi'nden emeklilerin beklediği sonuç elde ederlerse, tek başlarına dava açmaya gerek kalmayacak. Çıkan sonuç, 2000 senesinde ve sonradan emekli olan herkesi kapsayacak. İntibak zammı ile gelirler yükselecek. Önceki intibakta olduğu üzere 355 TL’ye ulaşan yükselme söz konusu olacak. Türkiye Emekliler Derneği, müracaatta talep edilen intibak güncellemesi 4 ile 5 milyon arasında bireyi ilgilendirdiğini belirtti. Dernek yaptığı açıklamada, “2000 sonrası emeklilerin intibak hakkı için başlattığımız hukukmücadelesini sonuna kadar kararlı bir şekilde sürdüreceğiz." değinildi.