Bayburt Üniversitesi öğrencileri aşağı yukarı 40 bin TL’lik CNC freze makinasını, 3 bin 500 TL’ye üretti.

Mühendislik Fakültesi Makine Bölümü Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Murat Çolak, CNC makinasını "Bilgisayarlı Nümerik Kontrol" freze tezgahının parça başı düşük ücret, imalatında esneklik ve kolay işleme gibi birden fazla avantajı nedeniyle günümüzde yaygın olarak kullanımının var olduğunu açıkladı.

“ALDIM KURDUM DEMEKLE İŞ BİTMİYOR”

CNC freze makinası hem alandaki şirketler hem de öğrenciler için oldukça ücreti düşük cihazlar olduğundan Çolak, "Maliyesi yüksek, yanında kurulum fiyatı da var ve ardından servis hizmeti, yaşanan bir sorunda şirketi bulmak gibi çok sorunlar bulunuyor. Bu yüzden şirketler buna geçiş zamanında biraz sorun algılıyor. Çünkü tek başıma aldım kurdum demekle iş bitmiyor." dedi.

 TUBİTAK SAYESİNDE BAŞARILI OLDU

Çolak, gerek kendi gereksinimlerini gerekse bölgedeki dükkanların gereksinimlerini öğrencilerini TÜBİTAK'ın bu bölümde ki planlarına uygulayarak yönlendirdiklerini söyledi, lisans öğrencileri Tayfun Tamay ve Sevgi Dökmetepelioğlu'nun bu yönde bir plan hazırlayarak TÜBİTAK'a başvurduğunu, TÜBİTAK'ın desteğiyle planın başarıyla sonuçlandığını söyledi.