AK Parti Seçim Beyannamesi’nde en fazla dikkat çeken konulardan biri kuşkusuz ek gösterge konusu oldu. Mevcut uygulamada 2200 ve 3000 olan ek göstergenin 3.600'e yükseltilmesiyle beraber, devlet memurları ve emeklilerin maaşları ve emeklilik ikramiyeleri ciddi seviyede yükselecek.

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

Ek gösterge, devlet memurlarının maaşlarını, emekli ikramiye ve maaşlarının hesaplanmasında kullanılan bir hesaplama türüdür. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre değişkenlik göstermektedir. Ek gösterge maaşı, ek gösterge puanının aylık katsayısı olarak hesaplanır. Ek göstergesi 3 bin 600 olan bir memur, göstergesi 2 bin 500 olan bir memura oranla emekli olduğunda daha çokikramiye ve maaş alma hakkına sahip olabiliyor.

Memuriyette 30 hizmet yılını dolduran ve 1. derecenin 4. kademesine ulaşmış olan yükseköğretim mezunu personel arasında ek göstergeden yararlanmayan veya ek göstergesi 3600'dan az olan kişilerin ek gösterge rakamlarının 3600 olarak belirlenmesi halinde aylık ücretlerinde ve emeklilikle    ilgili haklarında farklılık oluşturuyor.

MALİYE BAKANI AĞBAL DA BELİRTMİŞTİ

Maliye Bakanı Naci Ağbal, TBMM Genel Kurulunda görüşülen, "torba tasarı" olarak bilinen, Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı görüşmelerinde ek gösterge konusu hakkında da görüş belirtmişti. Ağbal, ek gösterge konusuna ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı;

“Bu ek gösterge meselesi pek çok kamu görevlisini, meslek grubunu ilgilendiriyor. Ek göstergenin 3000’den 3600’e yükseltilmesi, 3600’den 4800’e yükseltilmesi her ne kadar bir gösterge rakamı gibi gözükse de kişilerin emekli aylığını etkileyen önemli bir etken. Burada, tabii, düzenleme gerektirecek bütün konuları bir bütünsellik içerisinde yapmak gerekiyor. “

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.