Resmi Gazete'de bugünkü rakamları yayımlandı iç satımında gözetilen program ile alakalı verilen bildiriye göre, ton başı karkas et ithalatı ile 4 bin 500 doların; buğday, mahlut, arpa ve mısır iç piyasada ise 200 doların altına gümrük birim olarak kıymetini elinde bulundurmuş olanların Ekonomi Bakanlığı’nca İthalat Genel Müdürlüğü düzenleneceği gözetim belgesinin ile ithal edilecek.

YÜZDE 5’TEN DAHA AZ

Gözetim belgesinin geçerlilik zamanı altı ay olarak belirtildi. Gümrük beyannamesinin tescili sırasında gümrük kapılarınca tespit ve kabul edilerek kıymet veya hacim, gözetim belgesi tarafından kayıtlı kıymet veya hacim, toplam yüzde 5'ten daha az bir seviyede aşması ithalatın yapılmasının engellenmeyecek.

Yayınlanan karar bugünden itibarı ile takip eden otuzuncu gün yürürlüğe girecek.

FARUK ÇELİK DÜN AÇIKLAMIŞTI

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, kesimi yapılacak hayvan ve karkas et ithalatı için gümrük vergilerinin azaltılması hakkında bilgiler verdi.

Bakan Faruk Çelik: "Yurt dışı kesimi yapılacak hayvan ve karkas et ithalatında gümrük vergilerinin düşürüleceğiyle alakalı Bakanlar Kurulu kararı geçtiğimiz gün yürürlüğe soktuk.  Bu kararın ardından, imalatçılarımız ve yetiştiricilerimizi endişe vermeye sevk eden bazı asılsız düşüncelerin yapıldığı görüldü.” ifade etti