3 T’siz Bir Türkiye Hayal

3 T’siz Bir Türkiye Hayal

Haber365Özel-Ekonomi Servisi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı, Yeni Ekonomi Programı (YEP), satır aralarında, inşaat ekonomisi yerine, teknoloji ve tarımı önceledi.

Büyük Türkiye projesi, böylece Yeni Ekonomi Programı’nda da, 2023 Hedefleri’nde de, 3T, (Tarım-Teknoloji-Telekomünikasyon) üzerine inşa edildi.

TEKNOLOJİ İKLİMİ TESİS EDİLİYOR

Teknolojiye odaklanan Türkiye, teknoparkların sayısını arttırmayı, ilkokuldan itibaren gençleri teknolojiye teşvik eden, eğitim, uygulama ve yarışmaları düzenledi.

Katma değeri yüksek ihracat hedefiyle, teşvik paketlerinde, teknoloji şirketlerini önceleyen bir master planın daha uygulamaya alınacağı belirtiliyor.

‘ATATÜRK HAVALİMANINDA EKOSİSTEM KURULUYOR’

ABD’de bulunan DOF Robotic’s Başkanı Mustafa Mertcan’a ulaşan Haber365 Ekonomi Servisi, Atatürk Havalimanı’na, kurulan Özel İhtisas Serbest Bölgesi’ndeki ekosistemi sordu.

Türkiye’nin, Yeni Ekonomi Programı (YEP) doğrultusunda da, gençlerin tamamının doğal yönelimle teknolojiye odaklandığını belirten, Mertcan, devletin YEP ile desteklerinin de kıymetli bulduğunu söyledi.

Mertcan, yapılacak destek ve paketlerle birlikte, daha fazla ileriye yönelik yeni nesil bilgilerle belirlenen hedeflere ulaşılacağını kaydetti.

TEKNOLOJİ EKOSİSTEMİ İHRACATI 5'E KATLAYACAK

Türkiye’nin, teknoloji firmalarının, belirli bir ekosistem içerisine alınması çalışmalarını önemsediğini belirten Mertcan, ‘Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın yeni açıklanan serbest bölgeler projesi var.

Biz, Atatürk Havalimanı içindeki bu projede olacağız. Bizim gibi, teknoloji odaklı firmalarla, Özel İhtisas Serbest Bölgesi kuruluyor’ dedi.

Mertcan, 8 Haziran itibariyle, Özel İhtisas Serbest Bölgesi’ne bir dizi desteğin daha uygulamaya alındığını anlattı. Mertcan, teknoloji üreten ve ihraç eden olgunlaşmış tüm firmaların bu ekosistemde yer almasının sağlandığını belirtti.

Ekosisteme girebilmenin kriterini ise, ‘Yüzde 85’in üzerinde ihracat yapıyorsanız, vergi ödemezsiniz. Bunun yanında yeni bir istihdam desteği de açıklandı.

İhracat yaptığınızda yüzde 22 kurumlar vergisi de ödemiyordunuz. 8 Haziran Kararı ile 10 nitelikli personele ödediğiniz, 2 bin 500 dolara kadar ki maaşın yarısını da devlet ödeyecek.’ dedi.

Mertcan, yine kriterlerden birinin de, 1 milyon doların üzerinde ihracat şartı olduğunu anımsatarak, ekosistem içindeki teknoloji firmalarının kiralarının yarısını devletin ödeyeceğini, yatırım için kullanılan kredi faizinin de, yine, yarısının devlet tarafından karşılanacağını anlattı.

HEDEF, ULUSLARARASI TEKNOLOJİ MARKASI ÇIKARMAK!

Dünyanın, 3 büyük firması olan, Google, Apple ve Amazon’un, büyüklüğünün, kalan diğer firmaların yüzde 70’inden fazla olduğunu söyleyen, Mertcan, Türkiye’nin yüksek katma değer üreten firma ve markalar geliştirmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın desteklerinin yanı sıra,  teknoloji ihracatının oyuncularının da, daha fazla elini taşın altına koyması gerektiğini kaydetti.

Kurulan ekosistem içerisinde, 5 bin metre kare ile en büyük alana sahip, firmasının hedefi için Mustafa Mertcan, ‘Biz de önümüzdeki 5 yıl içerisinde teknoloji ihracatımızı 5’e katlayacağız’ dedi.

GPS’Lİ SİLAH ÜRETİMİ

Bulunduğu zor coğrafyada, silahlı güçlerinin etkinliğinin azalmaması ve bağımsız hareket edebilmesi için de çalışan Türkiye’nin geliştirdiği, İHA’lar ve SİHA’lardan sonra, adrese teslim hedefte kendini imha eden GPS’li silahlara kadar, çalışmaları oldu.

Bunun yanı sıra, aylarca su üstüne çıkmadan, denizin altında kalabilen, çok özel denizaltılar da geliştiren Türkiye, silah envanterinde de dünyayı şaşırtıyor.

TELEKOMÜNİKASYONUN YÜKSELİŞİ

Suudi Oger Grubu’nun, Türk Telekom’u satın alıp, taahhütlerini yerine getirmemesi ve yasal sürüncemede atıl kalan telekomünikasyon devinin etkisiyle, Türkiye bu alanda bir süre kan kaybetti.

Bir zamanlar, dünyanın en hızlı internetini kullandırmakla övünen, Türkiye, bu alanda geri kalmıştı.

Bununla birlikte son zamanlarda yapılan atılımlar ve doğru yatırımlarla büyüyen kurum mevcut yapıyı hızlandırırken, bir yandan da, Çin ile 5G altyapısı ile ilgili gizli bir çalışma yürüttüğü biliniyor.

TARIMA ODAKLI EKONOMİ PROGRAMI

4 milyon hektarlık ekili olmayan arazinin, üretici tarafından yeniden ekilmesi için sektörel bazda teşvik çalışmaları yapılırken, yine Hazine’ye ait arazilerin de, tarıma açılmasına karar verildi.

Hedef, Türkiye’nin tarımda kendi kendine yeter olmanın ötesinde, ihracat payını da arttırması.

TARIMA YENİ MASTER PLAN GELİYOR

2030 yılı projeksiyonlarında, Hindistan ve Çin’in 3 milyarlık nüfusuna yetecek kadar toprağı olmadığı, için Rusya’ya saldırabileceği senaryoları yapılıyor.

Pandemi ile birlikte, tüketim tercihlerini, stoklanabilir ürünlerden yana kullanılmasını da gözeten, tarımda yeni bir master plan hazırlanıyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR