Ülkemizin dev projelerinden olan 3. havalimanı çalışmaları son hız sürerken, teknolojik yetenekleri de gün yüzüne çıkmaya başladı. 2018’in son aylarına doğru açılması beklenen havaalanı adeta bir teknoloji üssü kabul ediliyor. Müşterilerin iletilerle karşılanması, self check-in, bagajını kendin bırak, yüz tanıma, her alanda teknolojik kiosk ve bildirim ekranları havaalanı gösterilecek yeni teknolojilerden.

SON TEKNOLOJİ HAVAALANI

Yolcunun rahatını üst düzeye çıkacak teknolojiler için 57 kişilik bir tim çalışıyor. Bilgi teknolojileri alt yapısı için de aşağı yukarı 200 milyon euro para yatırılacağı planlanıyor.
İGA İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, nesne interneti, kuşanılabilir teknoloji, LTE, kablosuz internet, beacon, bluetooth teknolojileri tümünün yeni havaalanı yolcu rahatını yükseltmek için kullanılacağını söyledi. Bu teknolojilerden elde ediliyor oranların karıştırılıp bir haritanın döküleceği de söyleyen Keskin, bunun da toplu ve yeme içme mekanlarında kullanılabileceği belirtti.

Akıllı bir havalimanı üzerinde çalıştıklarını aktaran Keskin, En yeni ve en teknolojik havaalanı kabul edilecek. Her baktığınız alanda dev ekranlar, teknolojik panolar yer bulacak. Müşteriler ve teknoloji alanına girmiş duygusuna kapılacaksınız.” dedi.