Gıda Komitesi, süt ve et mahsullerinde başında olmak üzerine 25 mahsulde ücretlerin azaltılmaya çalışılması amacıyla imalatın rafa varıncaya kadar süren tüm işlemleri kapsamış olan bir yol haritasının hazır hale getirilmesi sağlandı. Gümrük, dış ticaret tedbirinin sonrasında imalatın, dağıtım kanallarının başta olmak üzerine yeni tedbirlerin devreye girmesi bekleniyor.

Gıda Komitesi'nde yer alan bir ekip Hollanda'ya gönderilerek gıda ambalajlama standardı hakkında incelemede bulundu. İmalatın ambalaj kriterlerine uygun olacak şekilde bu karar doğrultusuna kadar alınacak önlemler ile beraber ücretlerin aşağı yukarı yüzde 45 ucuzlaması belirtiliyor. Gıda Komitesi'nce yapılmış olan çalışmada 20 başlıkta atılacak adımlar ile gıda malları ucuzlayacak.

FİYATLAR DÜŞÜŞ YAŞADI

Adana’nın Yüreğir ilçesinde Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, Anadolu Ajansı basın mensubuna verdiği demeçte, buğday ile alakalı kilogramı Adana'da 1 lira 10 kuruş gibi güzel bir ücretten açılışını yaptığını bildirerek, "İthalatta gümrük vergisinin düşürülmesinin ardından buğday ücretleri aşağıya çekilimi sağlanmış oldu. Şu an itibariyle Adana'da buğdayın kilogram başı ise 95 kuruşa satılması sağlanıyor." diye konuştu.

Ücretinin aşağılara çekilmesi çiftçi için olumsuz olarak yansısa bile bu sene elde edilen verimin artışından dolayı çiftçinin yüzü güleceği kesin diye dile getiren Mehmet Akın Doğan, tarımın yapısal problemlerinin çözümü için, girdi ücretleri düşürülmesi ve verim yükselmesine ihtiyaç olduğunu kaydedildi.