2021 Sonunda Pandeminin Maliyeti 12 Trilyon Dolar Olacak

IMF’ye göre, 2021 yılı sonuna kadar pandemi etkisini gösteriyor. Kovid-19 salgınının, ekonomiye maliyeti ise 12 trilyon dolar olarak hesaplanıyor.

2021 Sonunda Pandeminin Maliyeti 12 Trilyon Dolar Olacak

IMF Başkanı, Orta Avrupa, Doğu Avrupa ve Güneydoğu Avrupa’daki altyapı açığını, Avrupa’nın ekonomide toparlanmasının önündeki engel olarak gösterdi.

PANDEMİNİN KÜRESEL MALİYETİ 12 TRİLYON DOL.AR

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, pandeminin 2021’e dek devam edeceğini ve küresel ekonomiye, Euro Bölgesi’nin yaklaşık yıllık üretimi kadar ve 12 trilyon doların üstünde maliyeti olacağını açıkladı.

KÜRESEL BÜYÜME NEGATİF GÖRÜNÜYOR

Gelişmiş ekonomilerle, Çin’de tahminlerin üzerinde performans olduğunu kaydeden Georgieva, yine de büyüme görünümünün negatif olduğunu söyledi.

KALKINMANIN YOLU ALTYAPI YATIRIMINDAN GEÇİYOR!

Altyapı eksiği olan, Orta Avrupa, Doğu ve Güneydoğu Avrupa’daki 3 yıllık ekonomik ilerlemeyi yok edeceğini söyleyen, Georgieva, ‘Toparlanma için altyapıya ihtiyaç var’ dedi.

Altyapısı geri kalmış, Avrupa’nın bu üç bölgesinin, 15 Avrupa ülkesi ile altyapı farkının sadece yarısını kapatabilmenin maliyetini, senelik Gayrisafi Yurtiçi Hasılanın yüzde 3 ile 8’ine götüreceğini kaydetti.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR