2018'in Zamlı Maaşları Belli Oldu!

2018 yılında çalışanlarına alacağı zam oranları belli olmaya başlıyor. Firma yetkililerinin öngörüsü bu yıl ortalama zam oranının yüzde 9 olacağı yönünde.

Birçok sektördeki büyük firmaları ve KOBİ’leri temsil eden firma yetkililerinin yanıtladığı anket sonuçlarına göre en çok zam yüzde 10 ile Bankacılık/Finans sektöründe, en düşük zam ise yüzde 7 ile Gayrimenkul ve Çağrı Merkezi sektörlerinde olacak.

2018 YILINDA HANGİ SEKTÖRDE NE KADAR ZAM YAPILACAK

Ankete katılan adayların yüzde 26’sı ortalamanın dışında bir maaş zammı bekliyor. Zam oranlarının yüzde 5 ila yüzde 10 arasında olmasını bekleyen adayların oranı ise yüzde 30. Bu da daha önceki yıllara göre daha iyimser bir tablo çiziyor.

YAN HAKLAR 2018'DE YÜKSELİŞTE

Son yıllara göre artan zam oranlarının yanında, yan haklarda da bir yükseliş görülmekte. İşverenler tarafından çalışan verimliliğini artırmak ve başarılı çalışanları elde tutmak için verilen yan haklar 2018’de de sürdürülmeye devam edilecek. Klasik yan haklara ek olarak çalışanların kendi ihtiyaçlarına göre seçebildiği ‘’yan haklar paketleri’’ sıklıkla karşımıza çıkacak. Şirketlerin yan haklar konusundaki farkındalıklarının da her yıl artacağı öngörülüyor.

Öte yandan emeklinin zamlı maaşları da belli oldu.

6 aylık zamları netleşen emekliler için şimdi de ek ödeme (vergi iadesi)hazırlanıyor. Yüzde 5.69’luk zam çıplak maaşa yapılıyor buna yüzde 4 ek ödeme ekleniyor.

Aralık enflasyonunun açıklanmasıyla beraber ortalama 15 milyon emekli ve memurun 2108 Ocak-Temmuz 6 aylık maaşları da belli oldu. Bu şekilde SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 5.69 zam alırken, memurlar ve memur emeklileri de yüzde 1.69 enflasyon farkı ve bunun üzerine de ilave olan yüzde 4'lük toplu sözleşme zamlarını beraber alacak.

VERGİ İADESİ İLAVE EDİLİYOR

Emeklilerin taban maaşlarına ilave edilen yüzde 5.69'luk zammın haricinde ayrıca yüzde 4 ek ödeme sağlanıyor. Maaşa gelen zamla beraber ek ödemelerde de artış yaşandı. Böylece emeklinin alacağı toplam miktarlarda tekrar yükselme oldu. Örneğin Aralık itibarıyla 2 bin lira taban maaşı olan bir emekli 80 liralık ilave ödemesi oluyordu. Böylece bu emeklimizin banka hesabına yatırılan para 2.080 lirayı buluyordu. Bu emeklimizin çıplak maaşı yüzde 5.69 zamla beraber 2.113 lira 80 kuruş olacak. Yüzde 4 ek ödemesi ise 84 lira 55 kuruşa yükselecek. Bu şekilde bankaya yatacak para 2.080 liradan 2.203,35 lirayı bulacak. Taban maaş ve ek ödeme miktarları e-devletten bakılabiliyor.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR