1997 senesinden itibariyle yavru balık üretimine başlatılan Devlet Su İşleri 9. Bölge Müdürlüğüne bağlı Keban Barajı Su Ürünleri Şube Müdürlüğü içerisinde şu zamana kadar 130 milyon balık imalatı yapıldı. 2017 senesinde balık üretiminin başladığı tesislerde bu sene içerisinde toplam 5.1 milyon balık imalatı gerçekleştirileceği hedeflendi.

BALIK ÜRETİMİ BAŞLADI

Tesiste yapılmakta olan üretim süreci ile alakalı bilgiler veren Devlet Su İşleri 9. Bölge Müdürü İlker Arslan, "Geçen sene itibariyle bakım ve beslenme yapıldığı erkek ve dişi anaçlar seçilimi yapılarak üretim binasına alınıyor. Burada sabit sıcaklık altında balıklarımızı bekletmekteyiz. Daha sonraki zamanlarda ise bunlara doğal üreme hormonu yapıyoruz.

Dişi anaçlarımız aşağı yukarı 12 saat içinde yumurtalamaya hazır hale getiriliyor. Daha sonra erkekten anaçtan alınan sperm ve dişiden alınan yumurta ile plastik bir kaşık yordamı ile karışmaktayız. Döllenme ile daha iyi gerçekleştirilmesi için içine özel bir solüsyon katmaktayız. Bu solüsyon ile karıştırılma işlemi 2 saate devam ediliyor. Bunların birbirine yapışmasını engelleme adına özel bir çözelti sayesinde belli bir vakit yıkıyoruz ve zuger adı verilen şişeye koyuyoruz.