Araç sahiplerinin trafik sigortasında fahiş fiyat sıkıntısı bitiyor. 20 milyon taşıt sahibinin beklediği haber geldi. Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Ramazan Ülger, trafik sigortası primlerinde yılın ikinci yarısı itibarıyla düşüş başlayacağını açıkladı.

Ülger, yeni çıkarılan kanunla 29 Nisan sonrası poliçe yaptıran vatandaşların, trafik sigortası primini bir yıl önceye göre daha düşük ödeyeceğini dile getirdi. Zorunlu trafik sigortasında yüksek fiyatı bitirecek adımlar, Nisan sonunda çıkan yasayla atılmıştı.

Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak da geçtiğimiz günlerde, sigorta şirketlerine ilişkin soruşturmanın sürdüğünü belirterek, "Hükümetin yaptığı düzenlemeden sonra sigorta şirketlerinin uygulamalarını görmemiz lazım. Kendilerine verilen bu imkan kapsamında fiyat indirimine gidecek mi diye bakacağız" şeklinde açıklama yapmıştı.

8 GÜNDE ÖDENECEK

Yasaya göre; zorunlu trafik sigortasında, hak sahibinin kendi kusuruna denk gelen tazminat talepleri kapsam dışı kalacak. Zorunlu trafik sigortası uyuşmazlıklarının daha hızlı çözülmesi için de düzenleme yapıldı. Bu doğrultuda, zarar gören, zorunlu mali sorumluluk sigortası için dava yoluna gitmeden önce ilgili sigorta kuruluşuna yazılı başvuruda bulunacak.

Sigorta kuruluşunun başvuru tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde başvuruyu yazılı olarak cevaplamaması veya verilen cevabın talebi karşılamadığına ilişkin uyuşmazlık olması halinde zarar gören dava açabilecek veya tahkime başvurabilecek. Sigortacılar 8 iş günü içinde parayı ödeyecek.

Araç sahipleri, son dönemde, yükselen sigorta fiyatlarından şikayet ediyordu. Sigorta şirketleri ise zararlarını vatandaşa yüklemeye başlamıştı.

Takvim