11. Kalkınma Planı Resmi Gazete'de Yayımlandı

Plan dönemi sonunda işsizlik oranının yüzde 9,9'a, enflasyonun yüzde 5'e indirilmesi amaçlanıyor. GSYH'nin 2023'te 1 trilyon 80 milyar dolara, kişi başı milli gelirin 12 bin 484 dolara çıkarılması amaçlanıyor.

11. Kalkınma Planı Resmi Gazete'de Yayımlandı

11. Kalkınma Planı Resmi Gazete'de Yayımlandı

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kalkınma planı olan ve 2019-2023 dönemini içine alan On Birinci Kalkınma Planı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen plan, uzun süreli bir perspektifle Türkiye'nin kalkınma vizyonunu ortaya koyarak, halkın temel değerlerini ve beklentilerini karşılamak, ülkenin uluslararası konumunu yükseltmek ve halkın refahını artırmak için temel yol haritası olacak. Plan döneminde; ekonominin yapısı, uzun vadede istikrarı ve sürdürülebilirliği sağlayacak biçimde dönüşüme tabi tutularak, eğitim hamlesiyle beşeri sermayenin, milli teknoloji hamlesiyle teknoloji ve yenilik kabiliyetinin artırılması amaçlanıyor.

KİŞİ BAŞI MİLLİ GELİR 12 BİN 484 DOLARA YÜKSELTİLECEK

Plan dahilinde 2023'te gayri safi yurt içi hasılanın (GSYH) 1 trilyon 80 milyar dolara, kişi başına milli gelirin 12 bin 484 dolara çıkarılması, ihracatın 226,6 milyar dolara yükseltilmesi hedefleniyor.

İŞSİZLİK YÜZDE 9,9'A DÜŞÜRÜLECEK

Söz hususu dönemde işsizlik oranının yüzde 9,9'a indirilmesi ve 4,3 milyon ek istihdam yaratılması gerçekleştirilmesi düşünülen hedefler arasında yer alıyor.

ENFLASYON YÜZDE 5'E İNDİRİLECEK

Enflasyon oranının kalıcı bir şekilde düşük ve tek haneli rakamlara düşürülmesi de hedef olarak tespit edilirken, plan dönemi sonunda enflasyonun yüzde 5'e indirilmesi, büyüme oranı bakımından dönem ortalamasının yüzde 4,3 olması öngörülüyor.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR