Fatih'te yer alan yüz yıllık Ferah Sineması satıldığı duyuruldu. Milli Eğitim Vakfı'nın ait yüz yıllık tarihli bina için 16 milyon TL’lik bir meblağ istendiği söyleniyor. Birinci ihalesi 14 Temmuz'da yapılması planlanan bina bir dönüm arazi üstüne kurulu vaziyette.

FERAH SİNEMASI 16 MİLYON LİRA

Ferah Sineması’nın binası muhammen bedeli 16 milyon lira gibi bir meblağ belirlendi. Hisse senetlerinin bütünü Milli Eğitim Vakfı'na ait. Geçici teminat bedeliyse 480 bin lira.

14 TEMMUZ İHALE BAŞLANGICI

Satışa sunulan sinemanın ihale 14 Temmuz 2017 tarihi olarak saat 11.00'de yapılacak. Mülk satışı kapalı teklif ve teklif edenlerin aralarında açık artırma modeli ile peşin bedel ile olacak. Teklifler Millî Eğitim Vakfı Genel Müdürlüğü'nde verilecek.

İLK OLARAK TİYATRO OLARAK DÜŞÜNÜLDÜ

Ferah Sineması'nın bulunduğu bina 1911 yılında yani bundan 106 yıl önce inşa edildi. Birden fazla oyun burada sunuldu. Canlı tiyatro ortamınının topluluklar tiyatrolarını burada sunulmak için o dönemde oldukça heves içindeydi.

MUHSİN ERTUĞRUL’UN KATKISI BÜYÜK OLDU

Tiyatro tanınışını 1924 senesinde gördü. 24 Aralık 1924 tarihinde İsveç'ten dönen Muhsin Ertuğrul liderliğinde Darülbedayi'den çıkan bir grup sanatçı bu binada Hans Müller'den değiştirildiği Renkli Fener isimli oyununu sunmaya başladı.