YÖK’te bulunan yetkili kişilerden alınan haberler doğrultusunda, ülke içerisindeki yükseköğretim kurumları arasında öğrenci değişimini gerçekleştiren Farabi Programı içerisinde, öğrenciler bir ya da iki yarı yıl başka bir yükseköğretim kurumunda eğitim görme imkanı kazanıyor. Değişime giren öğrencilere 4 ay boyunca YÖK tarafından geri ödemesiz olarak burs verilecek. Şimdiye kadar yaklaşık 30 bin kişi bu düzenlemeden yararlandı.

ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİNDE 400 LİRA BURS

Öğrenci değişimine girdikleri zamanda varsa diğer burslarını da almaya devam edecek olan öğrenciler için bu sene aylık burs fiyatı 400 lira olarak düzenlendi.

CMP İLE 15 ÜNİVERSİTEDEKİ ÖĞRENCİYE 600 LİRA BURS

Kalkınma Bakanlığı tarafından bu sene uygulaması başlatılan ve gelşimi daha az olan bölgelere ilişkin yapılacak Cazibe Merkezleri Programı (CMP) içeriğinde, YÖK tarafından seçilen 23 ilden 15 üniversiteye Farabi Programı ile gönderilecek öğrencilere de 8 ay süre boyunca 600 lira burs ödenmesi gerçekleştirilecek.

4 BİN 133 ÖĞRENCİ FAYDALANACAK

Önümüzdeki eğitim öğretim senesi için başvuru ve değerlendirme süreci biten Farabi Programı doğrultusunda toplam 4 bin 113 öğrenci ülke içerisindeki farklı bir üniversitede eğitim ve öğretim görmeye hak kazandı.