YÖK son dakika açıklamalarında YÖKDİL sınav yerlerini açıkladı. YÖKDİL sınav yeri sorgulama ekranı YÖKDİL sınavına girecekler için çok merak edilmeye başlandı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı öncülüğünde Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen YÖKDİL sınav yerleri akabinde YÖKDİL sınav giriş belgesi bilgileri de YÖK tarafından açıklandı. 

Mevcut Yabancı Dil Sınavının (YDS) ile birlikte, sınava girecek olan öğrenicinin kendi alanındaki (fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık alanlarında) dil becerisinin belirlenmesie yöelik yabancı dil sınavı özelliği ile karşımıza çıkan YÖKDİL sınavının giriş belgeleri, "sinavbasvuru.anadolu.edu.tr" adresinden adaylar ulaşabilecek. 

5 Kasım YÖKDİL sınav yeri sorgulama ekranı aktif edildi. 5 Kasım'da yaklaşık olarak 35 sınav yerinde sınav saat 09.30'da başlayacak sınavın soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanacak. Düzenlenencek olan sınavın organizasyonunu da Anadolu Üniversitesi sağlayacak. 

YÖKDİL SINAV SORULARI

Sınavda adaylara sorulacak olan sorulara bir göz gezdrdiğimizde çoktan seçmeli ve beş cevap şıklı 80 soru sorulacak ve sınav 180 dakika sürecek. YKDİl sınavına girecek olan adaylar sınavda yanlarına soruları cevaplamaları için koyu yazan siyah kurşun kalem ve iz bırakmayan silgi bulundurması gerekiyor.

İLK İNGİLİZCE

YDS'de uygulandığı gibi mevzuat düzenlendi ve sıava girecek öğrencilerin sınavda, doktora başvuru süreci için en az 55, doçentlik başvuru süreci için ise en az 65 puan alması zorunluluğu gerekecek.  Bu dönem için sadece İngilizce alanında yapılacak sınav, gelecek dönemlerde Almanca, Fransızca, Arapça olarak da genişletilerek, yılda iki kez düzenlenecek.