YÖK Üniversiteler İçin Tedbirleri Açıkladı

Üniversiteler açılacak mı? sorusunun gündem olmasının ardından YÖK tarafından ''Küresel Salgın Bağlamında Yükseköğretim Kurumlarında Sağlıklı ve Temiz Ortamların Geliştirilmesi Kılavuzu'' paylaşıldı.

YÖK Üniversiteler İçin Tedbirleri Açıkladı

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) üniversitelerde alınması gereken yeni koronavirüs tedbirlerini belirledi.

Üniversitelerde alınması şart olan koronavirüs önlemlerinin resmi olarak paylaşıldığı bu klavuz, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) iş birliğiyle hazırlandı.

Söz konusu klavuzun amacının, üniversitelerde koronavirüs salgının ilerleyişinin engellenmek olduğu belirtildi. Ayrıca kalavuzda enfeksiyon kontrol tedbirlerinin de yer aldığı belirtildi.

Kılavuzda ayrıca öğrenci gruplarının mekânların fiziksel özellikleri gözetilerek oluşturulması, sosyal alanların kullanımına yönelik genel ilkeler açıklandı.

KAMPÜS İÇİNDE POZİTİF VAKA GÖRÜLDÜĞÜNDE NE YAPILMALI?

Kılavuzda üniversite yerleşkeleri içerisinde pozitif vaka saptanması durumunda ''temaslılar'' ve "yakın temaslıların" tespit edilerek ilgili sağlık birimlerinin bilgilendirilmesi, yakın temaslıların hemen izole edilmesi gerektiği bilgisine yer verildi.

Kılavuzda yer alan ve salgına karşı alınan koronavirüs önlemleri tam olarak şöyledir:

''Kapalı alanlarda bulunan herkesin sürekli maske kullanımı sağlanmalıdır. Birlikte yapılan aktivitelerde yakın mesafede olunması gerekli ise maskeye ilaveten ayrıca yüz siperliği de kullanılmalıdır. Ortak kullanılan mekanlarda mümkün olduğunca klima veya vantilatör kullanılmamalı, ortamlar sıkça havalandırılmalıdır.

TEKNOLOJİK EKİPMANIN ORTAK KULLANIMI NASIL OLACAK?

Kampüse gidiş ve gelişlerde faydalanılan toplu taşıma veya servis araçlarında mutlaka maske takılmalı, araçlara biniş ve inişlerde el hijyeni sağlanmalıdır. Mikroskop, bilgisayar ve T-cetveli gibi ortak kullanılan aletler, kullanım bittikten hemen sonra zarflı virüslere etkili, materyal uyumu olan dezenfektanlar ile temizlenmeli ve temiz olarak saklanmalıdır. Öğrencilere ve tüm personele yönelik, bilgisayar, laboratuvar cihazları, telefon ve masa benzeri ortak kullanımı zorunlu cihazları kullanmadan önce ve sonra dezenfekte etmeleri gerektiğini hatırlatıcı afişler hazırlanarak uygun yerlere asılmalıdır.

KAMPÜS İÇİNDE ORTAK KULLANIM ALANLARINDA ALINAN ÖNLEMLER

Kampüs içerisindeki derslik, kütüphane, laboratuvar, yemekhane ve spor tesisleri gibi ortak kullanım alanları, periyodik olarak temizlenmelidir. Ortak kullanılan mekanlarda kişi sayısı azaltılmalıdır. Salgının bölgesel ve yerel seyrine göre mümkün olduğunca toplantı ve sosyal aktiviteler açık havada veya on-line yapılmalıdır. Dersliklerde 4 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde sınıf ve dersliklerin kapasitesinin belirlenmesi, oturma düzeninde kişiler arası en az 1 metre mesafenin korunması gereklidir. Derslik girişinde o dersliğin maksimum öğrenci kapasitesini belirten bilgileri içeren görsel materyallere yer verilmeli, oturma düzeni ve mesafeleri de önceden ayarlanmış olmalıdır. Korunma ve tedbirlere yönelik afiş-poster gibi bilgilendirici materyallere uygun yerlerde yer verilmelidir.

ŞARKI SÖYLEME VE YÜKSEK SESLE KONUŞMA DURUMLARINDA ALINACAK TEDBİRLER

Damlacık oluşturması nedeniyle şarkı söyleme koro çalışması, tiyatro provaları gibi yüksek sesle yapılan aktiviteler için küçük derslikler ve sınıflar yerine büyük salonlar tercih edilmelidir." tavsiyesinde bulunuldu.''

Üniversitelerde uyulması gereken bu kurallar Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) işbirliğiyle alınmıştır.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR