YÖK Başkanı bu sene için YGS/LYS sınavı ile ilgili, ‘Bu sene merkezi sınav yapılacak. Bugün için sınavsız model seçeneği yok.’ açıklamasını yaptı.

ÜNİVERSİTE SINAVI DEĞİŞECEK

Milli eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu'nun uzun bir süredir üzerinde çalıştığı yükseköğretime geçiş modeline ilişkin çalışmalara da hız vermiş durumda. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı üzerine iki kurum birbiriyle uyumlu ortak bir model üzerinde uzlaşması planlanıyor.

YÜKSEKOKULLARA SINAVSIZ GİRİŞ

Buna göre, üniversiteye girişin ilk aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) lise başarısının daha çok etkili olması planlanıyor. MEB'in liseyi bitirme sınavı yapması durumunda bu sınav sonucuyla üniversite bir takım bölümlere sınavsız yerleştirme gibi bir durum söz konusu olacak.

DAHA AZ ÖĞRENCİ İLE REKABET

Lisans programlarında ise merkezi sınavlar ön görülüyor. Ancak meslek yüksekokulu ve açıköğretimler sınavsız yerleştirildikten sonra lisans için yaklaşık 500 bin öğrencinin merkezi sınava katılması amaçlanıyor. Böylelikle rekabetin daha az sayıda öğrenci arasında gerçekleşmesi bekleniyor.

LİSEDEN SONRA 3 KEZ SINAV

Hükümet programında da yer alan birden fazla sınav uygulamasının ÖSYM tarafından elektronik ortamda 3 eşdeğer sınav olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Öğrenci isterse tek sınavla isterse 3 sınavdan aldığı en yüksek puan ile üniversite yerleştirme başvurusunda bulunabilecek.