YÖK Başkanı Saraç Açıkladı: 23 Mart'ta Üniversitelerde Uzaktan Eğitim Başlayacak

Yök Başkanı Saraç : ' 23 martta uzaktan eğitim kapasitesine sahip olmayan üniversiteler i̇çin de ders malzemeleri havuzu açılacak'

YÖK Başkanı Saraç Açıkladı: 23 Mart'ta Üniversitelerde Uzaktan Eğitim Başlayacak

YÖK Başkanı Saraç, "23 Mart'ta uzaktan eğitim kapasitesine sahip üniversitelerimizde dijital imkanlarla uzaktan öğretim süreci başlayacak." açıklamasında bulundu.

Saraç, üniversitelerde vizelerin online yapılmasıyla ilgili, "Bu hususu üniversitelerin kendi karar süreçlerinde, kendi şartları içerisinde sürdürmelerinin doğru olduğunu düşünüyoruz." açıklamasını yaptı.

Saraç, yeni tür coronavirüs sebebiyle üniversitelere verilen tatil döneminde uygulanacak "dijital, uzaktan eğitime" ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi.

Başkan Saraç, küresel ölçekte meydana gelen ve Dünya Sağlık Örgütünce pandemi olarak ilan edilen olağanüstü vaziyet karşısında, YÖK'ün hızla harekete geçtiğini ve kurulların bu sürecin eğitim ve öğretime muhtemel tesirleri üzerine belli senaryolar üzerinde faaliyet başlattığını ifade etti.

Bu sebepten yükseköğretimde eğitime ara verilmesi kararından önce bazı önlemlerin üniversitelere gönderildiğini belirten Saraç, bu bir haftalık süre içerisinde de eğitim ve öğretim çalışmalarının mümkün olduğunca kesintisiz devam edebilmesi için model planlaması yapıldığını dile getirdi.

Bu süreçte dünya örneklerinin de incelendiğini belirten Saraç, Amerika ve Avrupa başta olmak üzere salgının olduğu ülkelerin yükseköğretim otoriteleri ve üniversitelerin aldıkları kararların da değerlendirildiğini dile getirdi.

13 Mart'ta eğitime ara verilmesinin sonrasında da uzaktan öğretim altyapıları ile insan kaynaklarının vaziyeti hususunda üniversitelerden acil bilgi istendiğini, üniversitelerde Salgın Danışma Komisyonları oluşturulduğunu belirten Saraç, şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın eğitim öğretim süreçlerinin kesintiye uğramaması ve bu sürecin en az hasarla aşılması yönündeki yönlendirmeleri ile bu süreç hızlı bir şekilde planlandı. Bugün itibarıyla YÖK bünyesinde farklı üniversitelerimizden alanında uzman hocalarımız tarafından oluşturduğumuz 'Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Komisyonumuz' tarafından hazırlanan Pandemi Dönemi Uzaktan Öğretim Uygulamaları Yol Haritası'na Yürütme Kurulumuz tarafından son hali verilmiştir.

Koronavirus tedbirleri nedeniyle verilen ara dönemde, öğrencilerimizin öğrenme süreçlerinin kesintiye uğramasının önüne geçmek üzere gerçekleştirilecek uzaktan öğretim faaliyetleri için bir çerçeve sunan bu yol haritasında şu 5 temel alanda çalışma yapıldı, mevzuat, altyapı, insan kaynakları, içerik, uygulama. Mevzuat düzenlemesiyle, Uzaktan Öğretim Usul ve Esasları'nda önemli değişiklikler yapılarak uzaktan öğretim altyapıları hazır olan üniversitelere, bu dönemle sınırlı olmak kaydıyla, tüm alanlarda uzaktan öğretim yapma imkanı sağlıyoruz. Bu maksatla uzaktan öğretim yapma konusunda mevzuat değişikliğine gidilmiştir. Altyapı konusunda üniversitelerimizden gelen geri bildirimler değerlendirilmiştir. Üniversitelerimizin önemli oranda uzaktan öğretim altyapısına sahip olması memnuniyet vericidir. "

ÖĞRETIM ELEMANLARINA DİJİTAL EĞİTİM VERİLECEK

123 üniversitede Uzaktan Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi olduğunu belirten Saraç, şu değerlendirmeleri yaptı:

"Altyapı konusunda eksiği olan üniversitelerimizin ihtiyaçları da YÖK koordinasyonunda diğer üniversitelerle iş birliği içerisinde giderilecektir. Bu istikamette de planlamalarımız vakit geçirilmeksizin hayata geçirilecektir. İnsan kaynakları alanında birçok üniversitemizde önemli bir birikim bulunmaktadır. Yeni YÖK olarak 2 yıl önce başlattığımız Dijital Dönüşüm Projesi kapsamında, bilindiği üzere, yeni kurulmuş üniversitelerimizde bulunan 6 binin üzerinde öğretim elemanına ve 50 binin üzerinde öğrencimize eğitim verildi. Şimdi ise önümüzdeki haftadan itibaren de talep etmeleri halinde sistemdeki bütün öğretim elemanlarına, bu süreçleri yürütebilmeleri için gerekli yetkinliği sağlayacak olan eğiticilerin eğitimi olarak da adlandırabileceğimiz 'Dijital Çağda Yükseköğretimde Öğrenme ve Öğretme' dersi ve yetkinliğinin dijital imkanlarla verilmesi konusunda tüm hazırlıklarımız tamamlanmıştır. Bunun yanında bazı üniversitelerimiz kendi öğretim elemanlarına bünyelerindeki merkezler aracılığıyla eğitim vermeye de başlamıştır. İçerik oluşturma uzaktan öğretimin en önemli unsurudur."

Pek çok üniversitede öğretim elemanlarını içerik oluşturmada ciddi tecrübeye sahip olduğunun altını çizen Saraç, bununla beraber bu hususta destek ihtiyacı duyan hocalarla da içerik geliştirme hususunda araç ile rehberlerin paylaşılacağını açıkladı.

Bununla beraber üniversiteler tarafından hazırlanan bütün öğrenme kaynaklarının yapılacak uzaktan öğretim uygulamalarında kullanılmak için erişime açılmasının sağlanacağını bleirten Saraç, şu ifadeleri kullandı:

"Ayrıca üniversitelerimizin içerik ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla başta Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinin ders havuzlarında yer alan dijital ortamdaki bütün dersler önümüzdeki haftadan itibaren YÖK bünyesinde oluşturulan YÖK-Dersleri (Yükseköğretim Kurumları Dersleri) adını verdiğimiz ara yüzle açık erişime açılacak, bilahare diğer üniversitelerin dijital ders malzemeleri de bu havuza ilave edilecek. Bilindiği üzere bu konu yani, YÖK-Dersleri Projesi YÖK'ün 2020 hedefleri arasında geçtiğimiz aylarda kamuoyuna açıklanmıştı. Dolayısıyla bu konuda da hazırlıklar tamamlanmıştır. İçeriğe destek olmak ve bu alanda çeşitliliği artırmak amacıyla TRT tarafından YÖK'e tahsis edilecek kanal üzerinden daha geniş öğrenci kitlesinin aldığı ortak dersler yayınlanacaktır. Bu konuda destekleri dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı İletişim Ofisi ve TRT'ye teşekkür ediyoruz."

KURUL GEREKLİ YOL HARİTASINI BELİRLEDİ

Üniversitelerin aynı zamanlı ya da aynı zamanlı olmadan uzaktan öğretim yöntemlerini kullanabileceğini ifade eden Saraç, aynı zamanlı uygulamaların zorluğu göz önüne alındığında üniversitelerin bilhassa önlisans ve lisans programlarında aynı zaman olmadan uygulamalara yöneleceği tahmin ettiklerini belirtti.

Saraç, aynı zamanlı uygulamalarını YÖK'ün teşvik edileceğini belirterek, uygulamalı dersler için de teorik bölgelerinin uzaktan öğretimle yürütülmesi, uygulama faaliyetleri için de doğru zamanda sıkıştırılmış takvim programı uygulanmasının planlandığını belirtti.

"Uzaktan verilecek olan derslerin ölçme ve değerlendirmesi yani sınavların da makro düzeyde belirlenmiş takvime riayet etmek şartıyla yine üniversitelerin kendilerine uygun bir dönemde gerçekleştirilecektir" diye konuşan Saraç, şu açıklamalarda bulundu:

"Lisansüstü programlardaki yeterlik sınavları, tez izleme komiteleri ve tez savunmalarının, üniversitelerimizin gerekli altyapıyı oluşturmaları ve 'kayıt altına alınarak denetlenebilir olma şartıyla' dijital ortamda yapılabilmesi sağlanacaktır. Diğer bir ifadeyle Kurulumuz tarafından üniversitelerimizde uzaktan öğretimin uygulanması sürecinde gerekli yol haritası belirlenmiş ve çerçeve çizilerek yetki devri kapsamında ve üniversitelerimize yetkinlikleri doğrultusunda uygulama imkanı sağlanmıştır."

Kurumunun bu süreçte etkin koordinasyon ve denetleme vazifesini yapmayı sürdüreceğini, gerek oldukça da yeni düzenlemeler yapacağını belirtren Saraç, "YÖK'ün son yıllarda çok hızlı karar alabilme ve çevik yönetim sergileyebilme kapasitesi yüksek bir kurum halini almış olması, bu süreci kolaylaştırıcı bir unsurdur. Elbette yükseköğretimi verimli, etkin ve kıymetli kılan tüm yapının dijital ortamda kurulması mümkün değildir. Ayrıca üniversitelerimizin akademik programlarının kazanımlar noktasında belirli bir ortaklığı olsa da üniversite eğitiminde tek bir müfredat uygulaması da yoktur." dedi.

UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİ 23 MART'TA BAŞLAYACAK

Yalnızca Türkiye'nin ülke değil dünyanın zor günler geçirdiğini belirten Saraç, bu sürecin gerçeklikten kopmadan, alışılan metotların dışında yeni yollar kullanılmasını da zaruri kıldığını belirtti. Saraç, şu ifadeleri kullandı:

"Sonuç olarak bir müddet önce başlattığımız malum salgın karşısında salgının bulunduğu ülkelerin yükseköğretim kurumlarında alınan tedbirler de incelenerek mevcut kapasitemiz değerlendirilmiş ve planlamamız tamamlanmıştır. 23 Mart Pazartesi uzaktan eğitim kapasitesine sahip olan bütün üniversitelerimizde dijital imkanlar ile uzaktan öğretim süreci başlayacaktır. Bu kapasiteye henüz sahip olmayan üniversitelerimiz için de yine aynı gün, 23 Mart'ta kısa süre içinde oluşturduğumuz açık ders malzemeleri havuzu bütün üniversitelerimize açılacaktır. Uygulamaya dayalı programlarda bulunan teorik derslerde dijital imkanlar ve uzaktan öğretim yöntemleri kullanılacak, uygulama dersleri ise yine üniversitelerimizce belirlenen takvimin uzatılması da dahil en uygun zamanda verilecektir.

Ön lisans ve lisans düzeyindeki bu uygulama ve yaklaşıma, lisansüstü düzeyde de imkan tanınacak; denetlenebilir olma kaydıyla uzaktan öğretim ve dijital imkanlar kullanılarak bu süreçlerde de bir kesinti olmaması sağlanacaktır. Türk yükseköğretim sistemi sağlam bir zemine oturmaktadır. 15 Temmuz darbe teşebbüsü akabinde de gösterdiği gibi olağanüstü durumları aşabilecek güçtedir. Bunda YÖK'ün her düzeydeki eğitimde belli bir standart ve kaliteyi aramasının büyük payı vardır. Üniversitelerimizin yetkinliklerine ve yeteneklerine güveniyoruz. YÖK olarak bu sürecin gerçekleri dikkate alan, sükuneti ve temkini elden bırakmayan, üniversitelerimizin ehliyetlerine karar mekanizmalarında önem veren bir yaklaşım ile yönetilmesine büyük önem veriyoruz. İnşallah bu zorlu süreci de aşacağımıza inanıyoruz. Öğrenciler ve ailelerinin telaşa kapılmamalarını istiyoruz. Müsterih olsunlar. Güvenli ortamlarda, ailelerinin yanında eğitim ve öğretimlerini sürdürmelerini ve derslerine çalışmalarını istiyoruz. Onların bedenen ve ruhen sağlıklı olması bizler için çok önemlidir."

"Fevkalede günler ancak sıra dışı kararlarla yönetilebilinir"

Başkan Saraç, vizelerin online yapılmasının gündemde olup olmadığı doğrultusunda soru üzerine, "Bu fevkalade günler ancak sıra dışı kararlarla yönetilebilinir. Burada bizim önemli olan husus, bunların ölçülebilir denetlenebilir olması. Denetlenebilir olması kaydıyla üniversitelerimizin bu hususları sıhhatli bir şekilde yürütebileceklerine itimat ediyoruz. Ama bu hususu kendi karar süreçlerinde, her bir üniversitenin kendi şartları içerisinde sürdürmelerinin doğru olduğunu düşünüyoruz." yanıtını verdi.

diğer taraftan coronavirüs tedbirleri kapsamında yoğun, kalabalık bir ortam olmaması için toplantıya az sayıda katılım olması sağlandı. Toplantıda basın üyeleri ve katılımcılar birer metre aralık oluşturularak oturdu.

Yorum Yaz

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR