YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Başlayacak?

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları pazartesi günü açıklandı. Üniversiteye giriş için ÖSYM aracılığıyla uygulanan YKS tercihleri de 6-14 Ağustos tarihleri arasında ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden yapılabilecek.

YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Başlayacak?

YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Başlayacak?

27 ve 28 Haziran tarihlerinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları geçen pazartesi günü açıklandı.

Sınav sonuçlarına sonuc.osym.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

ÖSYM, YKS cevap kağıtları ile aday cevaplarının erişime açıldığını açıkladı. Cevapları ais.osym.gov.tr adresini üzerinden görebilirsiniz.

YKS tercihleri 6-14 Ağustos tarihlerinde yapılacak.

SÖZEL, SAYISAL, EŞİT AĞIRLIK PUAN ÇEŞİTLERİNE GÖRE ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ

ÖSYM aracılığıyla yayınlanan 2020 YKS tercih kılavuzunda puan çeşitlerine göre bütün üniversitelerin, bölümlerinin kontenjan ve taban-tavan puanları mevcut.

BİRİNCİLER BELLİ OLDU

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın TYT oturumunda Ankara, Aydın, Antalya, Nevşehir, Çorum'dan beş aday birinciliği paylaştı.

YKS'nin AYT oturumunda birinci, sözelde İzmir, eşit ağırlıkta Osmaniye, sayısalda İstanbul, İzmir ve Malatya'dan çıktı.

YKS'nin YDT oturumunda dört aday İstanbul'dan, bir öğrenci Niğde'den birinciliği paylaştı.

YKS ÜNİVERSİTE KONTENJANLARI 2020

Yükseköğretim Kurulu tarafından, üniversitelerin örgün eğitim programları için 835 bin 383 kontenjan oluşturuldu. Bu kontenjanlara göre, tıp programında düzenlenen kontenjan 16 bin 448, mühendislikte 71 bin 244, hukuk programlarında da 16 bin 327 oldu.

Hukuk fakültesine kayıt olabilmek için 2019'da 190 bin olan başarı sıralaması koşulu bu yıl için 125 bin olarak kabul edildi.

TYT’DEN 200 VE ÜSTÜ PUAN ALAN ADAYLAR 2019'DAKİ PUANLARINI KULLANABİLECEK

2018 YKS ’de açıklanan ve ilk kez 2018 senesinde uygulanan TYT ’den 200 ve üzeri puan alan adayların YKS ’ye başvuru yapması koşuluyla, 2020-YKS’de TYT ’ye girmeden geçen senenin puanlarını kullanabilmeleriyle alakalı uygulama bu sene de sürüyor.

Bu yıl YKS ’de TYT ’den 200 ve üstü puan alanların YKS ’ye müracaat etmesi yapması koşuluyla TYT ’ye girmeden bir önceki seneye ait yani geçen yılın TYT puanlarını kullanabilmeleriyle alakalı uygulama çerçevesinde 12.239 aday başvurmuştur.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR