2017 YGS'de herhangi bir puan türünden 180 ve üzerinde puan alarak barajı aşan 1 milyon 506 bin 479 aday için LYS süreci başlayacak. LYS'ye girme hakkını elde eden adaylar, 4-17 Nisan 2017 tarihleri arasında ÖSYM resmi internet sitesi üzerinden başvurularını tamamlayacak.

YGS sonuçlarını değerlendiren, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Rehberlik Koordinatörü Murat Acet, puan ve sıralamalardaki farklılıkların bu seneki sınavın zorluk derecesinin yüksek oluşu ve buna bağlı olarak test ortalamalarındaki düşüşleaçıklanabileceğini belirtti.

MATEMATİK BELİRLEYİCİ

Acet, “Puanlar düşük gelse de sıralamalarının daha iyi olduğunu göreceklerdir. Matematik testindeki ortalamaların son yılların en düşük seviyelerine inmesi sınavın belirleyici testi olması sonucunu doğurdu" dedi.

YGS'DEN AZ PUAN ALAN GENÇ KENDİNİ VURDU

Kayseri'de YGS sınavından düşük puan alan 18 yaşındaki Ömer Faruk Duranoğlu silahla kendini vurarak intihar etti.

Kayseri'de YGS'den düşük puan aldığı söylenen 18 yaşındaki Ömer Faruk Duranoğlu, polis memuru babasının tabancası ile kendini vurarak yaşamına son verdi.

Olay, dün gece merkez Melikgazi İlçesi'ne bağlı Yeniköy Mahallesi, Selçukbey Sokak'ta oldu. Ömer Faruk Duranoğlu, iddiaya göre dün açıklanan YGS'den düşük puan aldı. Bunun üzüntüsünü duyan Duranoğlu, odasında havaalanında görevli polis memuru babasının tabancası ile başına ateş ederek intihar etti.

Ağır yaralanan ve çağırılan ambulansla Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Ömer Faruk Duranoğlu yoldayken hayatını kaybetti.

Kaynak: Yeni Şafak